2017 Half Marathon Results

Hofbräuhaus Cleveland 5K, 10K, & Half Marathon

Age Group Results

August 06, 2017


Hermes Sports & Events, Inc.



Men: Top Finishers 1-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-99
Women: Top Finishers 1-14 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-99

Half Marathon

Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Michal Orzel Oberlin OH 2197 35 1 1:15:30.6 1:15:30.6
2 Ryan McCartney Cleveland OH 2140 32 2 1:19:17.1 1:19:17.1
3 Eric Riesteves North Canton OH 2319 42 3 1:21:06.3 1:21:06.3
Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Sarah Horbol Westlake OH 2116 31 4 1:21:27.8 1:21:27.8
2 Amy Frauhammer Saline MI 2024 22 11 1:27:36.7 1:27:36.7
3 Jenny Smith Westlake OH 2145 28 30 1:35:52.3 1:35:52.3
Top

Male 14 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Chase Hansen Athens OH 2202 13 166 2:01:11.4 2:01:19.2
Top

Female 14 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Mallory Vish North Royalton OH 2011 11 258 2:28:10.2 2:28:40.3
Top

Male 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Nicholas McFarren Orrville OH 2189 15 95 1:50:19.2 1:50:22.8
2 Stuart Kirkbride Orrville OH 2174 16 97 1:50:19.4 1:50:22.7
3 Tyler McFarren Orrville OH 2190 16 98 1:50:19.6 1:50:22.7
Top

Male 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Alec Torgerson Cleveland OH 2267 24 19 1:33:21.1 1:33:24.0
2 Henrique Lopes Charlotte NC 2183 24 22 1:34:59.4 1:35:03.9
3 Caleb Parker Medina OH 2200 21 26 1:35:19.6 1:35:24.1
4 David Roberts Cleveland OH 2222 22 52 1:42:43.7 1:42:53.0
5 Bryan Foray Cleveland OH 2088 23 53 1:42:55.3 1:43:12.6
6 Alexander Spatzer Buffalo NY 2242 24 61 1:43:52.8 1:43:58.5
7 Steve Ripepi North Royalton OH 2229 21 101 1:51:02.6 1:51:07.3
8 Jake Rosebrock Cleveland OH 2223 24 117 1:53:51.3 1:54:00.5
9 Joseph Delellis Howell MI 2023 22 199 2:08:39.2 2:08:49.8
Top

Female 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Alexis Becker Cleveland OH 2053 23 62 1:44:19.0 1:44:36.5
2 Ashley Hauck Lorain OH 2161 21 100 1:50:29.5 1:50:35.3
3 Rebecka Stuckart Amherst OH 2247 22 102 1:51:21.7 1:51:27.5
4 Ellen Hutchinson University Heights OH 2166 21 115 1:53:36.7 1:53:43.0
5 Megan Ryan Colorado Springs CO 2230 23 130 1:55:40.5 1:55:47.8
6 Lily Zuccaro Chicago IL 2311 23 131 1:55:40.7 1:55:47.9
7 Emily Arsenijevic Lagrange OH 2123 21 151 1:59:10.5 1:59:16.5
8 Dana Schraitle Hudson OH 2233 21 183 2:04:51.3 2:05:03.9
9 Colleen Hyland Lakewood OH 2167 22 196 2:07:59.0 2:08:11.8
10 Cailynn Moore Strongsville OH 2018 23 203 2:09:16.9 2:09:36.2
11 Miranda Yeaton Akron OH 2309 23 223 2:13:41.9 2:13:41.9
12 Allison Baird North Royalton OH 2013 20 230 2:15:42.2 2:16:01.6
13 Jessica Dill Mount Prospect IL 2014 24 236 2:18:52.2 2:19:16.9
14 Madeline Connaughton Avon Lake OH 2073 22 241 2:23:50.4 2:24:03.1
15 Kirstie Cox Westlake OH 2129 24 248 2:25:02.5 2:25:32.7
16 Mallory Capestrain North Canton OH 2066 22 281 2:52:04.4 2:52:26.8
17 Meghan Boltz Clinton OH 2058 22 282 2:52:04.5 2:52:26.7
Top

Male 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Tim Putnam Jr Frankfort MI 2119 29 10 1:27:08.7 1:27:10.1
2 Jeffry Hanwell Mentor OH 2324 29 12 1:27:39.6 1:27:42.9
3 Shane Stein Fort Recovery OH 2244 25 15 1:30:40.4 1:30:43.2
4 Dominic Berardinelli Brookpark OH 2005 28 17 1:32:56.0 1:33:03.7
5 Kurt Sardiga Cleveland OH 2231 28 21 1:33:50.3 1:33:53.2
6 Eric Clarke North Royalton OH 2071 29 24 1:35:11.1 1:35:20.4
7 Patrick Mahoney Cleveland OH 2026 25 25 1:35:13.5 1:35:18.8
8 Aaron Graham Cuyahoga Falls OH 2315 26 31 1:37:17.4 1:37:40.7
9 Timmy Adkins Lorain OH 2142 26 33 1:37:36.5 1:37:39.5
10 Cody Bees Cleveland OH 2025 25 44 1:40:46.3 1:40:50.8
11 Matt Seeman Cuyahoga Fall OH 2279 28 57 1:43:17.3 1:43:22.1
12 Mark Zinn Morgantown WV 2310 29 65 1:44:24.7 1:44:40.9
13 Alex Antestenis Cleveland OH 2312 26 70 1:45:06.7 1:45:15.1
14 Joshua Houk Broadview Heights OH 2164 28 73 1:45:16.4 1:45:19.5
15 Michael Czajka Cleveland OH 2120 28 79 1:46:57.1 1:47:10.8
16 Nash Dunahay Gahanna OH 2083 26 81 1:47:07.5 1:47:20.9
17 Tim Anderson Concord Twp OH 2313 27 82 1:47:10.8 1:47:13.5
18 Jason Guyer Cleveland OH 2098 28 96 1:50:19.2 1:50:34.0
19 Mike Woods Bay Village OH 2300 25 116 1:53:48.8 1:53:52.5
20 Jeremy Warren Albuquerque NM 2293 26 136 1:56:18.1 1:56:26.7
21 Charles Szell Cleveland OH 2249 25 158 2:00:09.7 2:00:33.7
22 Mark Ellis Cleveland OH 2085 26 165 2:01:07.3 2:01:17.2
23 Matthew Kucmanic Euclid OH 2177 28 175 2:03:18.1 2:03:38.7
24 Paul Traxler Uniontown OH 2285 27 208 2:11:13.6 2:11:38.3
25 Kyle Smith Cleveland OH 2022 25 212 2:11:58.9 2:12:12.1
26 Jeff Bazzo Independence OH 2052 28 220 2:13:12.9 2:13:22.9
27 Joshua Rentz Maineville OH 2228 29 256 2:28:03.7 2:28:34.1
28 Dennis Taylor Mogadore OH 2250 27 274 2:39:59.6 2:40:13.4
Top

Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Maegan Dougherty Coraopolis PA 2081 26 34 1:37:43.9 1:37:49.2
2 Daniella Beltran Cincinnati OH 2044 27 38 1:39:39.6 1:40:56.5
3 Brittany White Bay Village OH 2118 27 59 1:43:43.9 1:43:56.8
4 Chelsea Warren Albuquerque NM 2292 27 71 1:45:08.0 1:45:16.8
5 Daniele Crouse North Lima OH 2074 29 86 1:47:57.9 1:48:15.6
6 Jennifer Vaccarino Willoughby OH 2287 29 90 1:48:37.8 2:56:06.9
7 Bianca Beltran Cleveland OH 2043 25 99 1:50:25.8 1:51:42.5
8 Haley Proszek Berea OH 2038 25 120 1:54:07.1 1:54:14.7
9 Autumn Kilby North Ridgeville OH 2121 26 125 1:54:42.1 1:54:55.6
10 Stacee Baran North Royalton OH 2042 29 127 1:55:07.8 1:55:19.9
11 Karen Viveros Cleveland OH 2290 26 145 1:57:53.5 1:58:00.6
12 Abigail Bucciarelli Cleveland OH 2062 25 150 1:58:47.4 1:58:56.6
13 Emily Korosec Cuyahoga Falls OH 2253 28 153 1:59:27.9 1:59:38.9
14 Julianna Traxler Uniontown OH 2284 26 154 1:59:30.6 1:59:56.4
15 Jennifer Cornell Cleveland OH 2036 29 168 2:02:23.9 2:02:43.6
16 Mallory Langston Littleton CO 2002 29 182 2:04:48.3 2:04:56.2
17 Amanda Spencer Cleveland OH 2103 27 185 2:05:04.3 2:05:24.2
18 Sarah Carkido Brunswick OH 2031 28 204 2:09:18.6 2:09:46.1
19 Aimee Cline Cleveland OH 2021 25 211 2:11:39.1 2:11:51.8
20 Laura Silliman Washington DC 2237 25 240 2:23:11.9 2:23:26.4
21 Ashley Christman Florence AL 2070 26 254 2:27:26.0 2:27:41.8
22 Krista Mobley Seville OH 2192 25 255 2:28:01.4 2:28:07.2
23 Leah Sibbio Cleveland OH 2236 25 264 2:29:30.8 2:30:03.4
24 Shelby Jones Mentor OH 2171 25 265 2:29:54.8 2:30:12.7
25 Kelsey Watson Amherst OH 2294 28 278 2:44:00.1 2:44:38.5
26 Sarah Weist Parma Hts OH 2020 29 286 3:09:26.3 3:09:55.3
Top

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Andrew Toussant Stow OH 2277 33 7 1:24:11.1 1:24:14.2
2 Gar Heintzelman Cleveland OH 2003 31 13 1:29:01.5 1:29:11.8
3 A.R. Bearden Painesville OH 2316 33 14 1:30:05.2 1:30:07.7
4 Bryan Wildasinn Northfield OH 2268 30 18 1:33:05.0 1:33:28.3
5 Neil Williams Cleveland OH 2327 30 32 1:37:17.6 1:37:33.0
6 Ryan Jadwin Streetsboro OH 2263 33 40 1:40:26.0 1:40:29.6
7 Adam Sockel Cleveland OH 2240 31 41 1:40:43.7 1:40:53.1
8 Sean Zaleski North Canton OH 2271 32 42 1:40:43.8 1:40:51.5
9 Brett Moyer Tiffin OH 2133 32 55 1:43:05.5 1:43:13.5
10 Greg Tulley Macedonia OH 2256 34 64 1:44:24.3 1:44:42.5
11 Douglas Facemyer North Ridgeville OH 2143 30 69 1:44:53.5 1:45:10.2
12 Zach Vierheller Akron OH 2289 32 87 1:47:59.0 1:48:19.9
13 Zak Hulligan Bay Village OH 2165 30 89 1:48:37.4 2:56:06.5
14 Bryan Seitz Olmsted Falls OH 2039 31 92 1:49:03.0 1:49:12.7
15 Gyorgy Papp North Olmsted OH 2269 34 108 1:52:21.0 1:52:37.1
16 Kyle Watts Lakewood OH 2154 31 121 1:54:08.7 1:54:26.8
17 Michael Johnson Macedonia OH 2265 34 135 1:56:17.5 1:56:43.0
18 Michael Sheridan North Royalton OH 2259 30 138 1:56:41.3 1:57:00.0
19 Tim Crouse North Lima OH 2075 30 148 1:58:40.4 1:58:57.9
20 Michael Balyeat Cleveland OH 2131 32 178 2:03:24.3 2:03:37.6
21 Mike Minnick Columbus OH 2001 31 179 2:03:33.3 2:03:41.4
22 Kevin Sheridan Broadview Heights OH 2016 32 190 2:06:39.8 2:06:58.9
23 Keith Potkul Cleveland OH 2227 30 201 2:09:13.9 2:09:20.8
24 Mehul Joshi Cleveland OH 2173 30 219 2:13:08.9 2:13:12.2
25 Gustavo Gomez Cleveland OH 2028 33 280 2:48:58.2 2:49:10.0
Top

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Jessica McCartney Cleveland OH 2141 33 50 1:42:12.9 1:42:16.1
2 Amanda Wozniak Lakewood OH 2307 31 63 1:44:23.6 1:44:40.1
3 Francesca Cugini Westerville OH 2041 32 78 1:46:20.9 1:46:32.6
4 Miranda Brammer Ashland OH 2060 34 112 1:53:17.0 1:53:28.3
5 Meredith Painter Twinsburg OH 2251 33 114 1:53:32.7 1:53:52.3
6 Sarah Orosz Marriottsville MD 2196 32 142 1:57:29.0 1:57:56.2
7 Carol Mack Cleveland OH 2184 34 157 1:59:55.6 2:00:20.0
8 Alexandria Jarvis Wooster OH 2169 34 161 2:00:51.0 2:01:02.0
9 Sana Azem Gates Mills OH 2203 32 162 2:00:52.3 2:00:56.2
10 Kristy Naylor Streetsboro OH 2254 32 164 2:01:03.9 2:01:16.3
11 Colleen Harrison Broadview Heights OH 2260 34 167 2:01:14.4 2:01:33.9
12 Keri Bove Rocky River OH 2059 33 174 2:03:16.7 2:03:24.4
13 Stevie Smith Cleveland OH 2104 32 186 2:05:04.4 2:05:24.6
14 Stephanie Tulley Macedonia OH 2255 32 188 2:06:01.9 2:06:20.3
15 Erica Moyer Tiffin OH 2132 31 195 2:07:53.4 2:08:02.1
16 Amanda Schumann Mentor OH 2234 33 197 2:08:12.1 2:08:29.8
17 Renee Pickel Cleveland OH 2226 33 217 2:12:46.1 2:12:55.2
18 Tara Glenn Cleveland Heights OH 2093 30 218 2:13:04.3 2:13:22.1
19 Heather Bailey Newburgh Heights OH 2115 31 224 2:13:45.0 2:14:08.9
20 Jessica Beckett North Ridgeville OH 2136 32 225 2:13:57.8 2:14:22.5
21 Kelly Kuzior Akron OH 2178 33 231 2:15:50.0 2:16:05.2
22 Patricia Cromer Norwalk OH 2138 31 237 2:18:58.1 2:19:21.4
23 Holly Sajna Wixom MI 2110 30 273 2:39:11.9 2:39:32.9
24 Laura Nedolast Brunswick OH 2111 32 276 2:40:35.9 2:43:02.3
25 Jamie Wilson Amherst OH 2298 32 279 2:44:00.3 2:44:38.3
26 Angela Studt Cleveland OH 2019 32 287 3:09:27.0 3:09:55.4
27 Britta Will Elyriaelyria OH 2151 31 288 3:12:14.3 3:12:43.7
Top

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Jonathan Metcalfe Cleveland OH 2191 35 6 1:23:16.6 1:23:22.1
2 Chris Sopko Rock Creek OH 2241 38 16 1:31:14.6 1:31:18.6
3 Mike Stockman Mentor OH 2325 39 23 1:35:02.1 1:35:05.3
4 Luke Lindberg Cleveland OH 2182 39 27 1:35:35.0 1:35:39.6
5 Adam Hicks Cleveland OH 2205 35 35 1:38:38.0 1:38:48.5
6 Trevor Gile Aurora OH 2092 38 39 1:40:12.3 1:40:12.3
7 Charles Driggs Cleveland OH 2082 38 43 1:40:44.9 1:40:53.3
8 Jason Burrer Elyria OH 2064 38 51 1:42:33.9 1:42:46.9
9 Reginald Tilley Katy TX 2280 39 67 1:44:36.4 1:44:47.0
10 Alex Ambroz Solon OH 2210 39 103 1:51:23.1 1:52:09.3
11 David Vallo Elyria OH 2288 37 149 1:58:43.5 1:59:11.5
12 James Yoder Pullman WA 2157 36 214 2:12:21.3 2:12:53.2
13 Kyle Fries Monroeville OH 2137 37 226 2:14:30.0 2:14:53.2
14 Robert Lejsovka North Olmsted OH 2126 37 227 2:14:42.2 2:14:50.9
15 Glenn Katsuki Cleveland OH 2158 39 228 2:15:19.7 2:15:44.2
16 Alex Stevenson Chardon OH 2245 36 235 2:18:30.9 2:18:42.7
17 Steve Beckett North Ridgeville OH 2135 35 252 2:25:58.8 2:26:23.8
18 Gene Dubick Cleveland OH 2220 36 270 2:36:29.4 2:36:46.7
19 Joe Jindra Olmsted Falls OH 2139 38 272 2:37:54.0 2:38:06.8
20 Pravin George Brunswick OH 2112 37 275 2:40:35.4 2:43:01.9
Top

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Katie Prahl Bay Village OH 2124 39 48 1:42:00.9 1:42:07.2
2 Julia Sieck Cleveland OH 2214 36 76 1:46:06.9 1:46:09.9
3 Jenine Dorsey Lagrange OH 2080 36 80 1:47:04.5 1:47:17.6
4 Sarah Calabrese Avon OH 2148 38 85 1:47:54.8 1:48:12.5
5 Shannon Smith Sandusky OH 2239 39 133 1:56:10.9 1:56:22.6
6 Erin Hoffman Mentor OH 2125 39 137 1:56:29.5 1:56:36.0
7 Tanya Dvorsky Sandusky OH 2084 38 147 1:58:37.0 1:58:48.9
8 Michelle Sweat Sandusky OH 2248 39 152 1:59:22.1 1:59:33.4
9 Veronica Seman Wellington OH 2235 35 184 2:04:59.8 2:05:12.3
10 Cheri Crum Akron OH 2076 39 200 2:08:41.4 2:08:56.3
11 Michelle Bardzilauskas Cleveland OH 2262 36 209 2:11:16.9 2:11:34.8
12 Sara Schmidt Cleveland OH 2261 36 210 2:11:17.5 2:11:34.8
13 Robin Obrien Vernon NJ 2195 37 215 2:12:39.3 2:12:54.7
14 Jen Felice North Royalton OH 2087 38 221 2:13:30.3 2:13:48.3
15 Monique Katsuki Cleveland OH 2159 37 229 2:15:19.9 2:15:43.5
16 Rachel Mamere Huron OH 2007 36 232 2:16:00.3 2:16:23.6
17 Sarah Cook Republic OH 2117 39 234 2:18:27.6 2:18:41.9
18 Stacey Maurer Dover OH 2187 36 249 2:25:16.0 2:25:33.8
19 Marianne Bayly Clover SC 2051 37 251 2:25:33.1 2:25:52.3
20 Christine Vish North Royalton OH 2012 37 266 2:30:10.4 2:30:39.8
21 Jennifer Friedler Cleveland OH 2219 35 271 2:36:30.1 2:36:46.6
22 Lali Conley Lakewood OH 2072 36 289 3:19:39.4 3:20:09.2
23 Melissa Chambers Huntington WV 2068 38 290 3:30:24.1 3:30:53.2
Top

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Brian Daniels Euclid OH 2078 44 5 1:22:09.0 1:22:11.3
2 Aaron Muttillo Cleveland OH 2317 40 36 1:39:06.7 1:39:21.0
3 Matt Gile Aurora OH 2091 40 37 1:39:07.6 1:40:12.0
4 Frank Gifford Highland Heights OH 2090 43 49 1:42:04.1 1:42:25.8
5 Dang Huynh Northampton MA 2326 42 58 1:43:22.3 1:43:26.4
6 Paul White Hinckley OH 2297 44 74 1:45:38.0 1:45:43.1
7 Michael Guelcher Fort Mill SC 2096 43 84 1:47:18.1 1:47:36.6
8 Mike Woodring Brunswick OH 2299 42 94 1:49:37.5 1:49:43.1
9 Jason Werling Sandusky OH 2296 42 104 1:51:24.0 1:51:34.2
10 Scott Schneider Brecksville OH 2252 44 106 1:52:09.7 1:52:14.4
11 David Ramos Lorain OH 2130 42 109 1:52:58.2 1:53:22.6
12 Christopher Gibbons Lakewood OH 2089 41 129 1:55:25.3 1:55:32.0
13 Dave Marks Medina OH 2037 41 132 1:55:51.4 1:55:58.1
14 Edwin Lin New York NY 2181 41 140 1:57:02.3 1:57:22.3
15 John Guelcher Ventura CA 2095 43 173 2:03:05.3 2:03:24.4
16 William Guentzler Cleveland OH 2097 40 176 2:03:18.4 2:03:39.8
17 John Dunn Fairview Park OH 2150 44 181 2:04:31.3 2:04:49.0
18 Eric Schaeffer Streetsboro OH 2264 43 206 2:10:13.9 2:10:29.3
19 Salil Deo Solon OH 2204 43 242 2:24:16.7 2:24:45.4
20 Michael Brown Beachwood OH 2206 44 262 2:28:35.3 2:28:57.5
Top

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Alice Azusenis Cleveland Hts OH 2213 43 68 1:44:46.9 2:43:43.4
2 Lisa Beilstein Cleveland OH 2055 43 72 1:45:09.4 1:45:15.0
3 Cherie McCleese Huron OH 2188 40 77 1:46:13.7 1:46:23.2
4 Joe Pullin Amherst OH 2134 44 110 1:53:01.7 1:53:24.8
5 Melissa Martin Strongsville OH 2047 44 146 1:58:19.7 1:58:33.7
6 Teresa Ott Sandusky OH 2198 42 155 1:59:37.3 1:59:49.1
7 Corrie Solly Sandusky OH 2127 43 169 2:02:38.6 2:02:50.0
8 Pj Mooney Brecksville OH 2193 41 172 2:03:02.9 2:03:22.5
9 Mary Giulvezan Chagrin Falls OH 2215 44 191 2:07:24.5 2:07:29.8
10 Cheryl Bauer Huron OH 2050 43 194 2:07:53.3 2:08:06.4
11 Ronita Bland Charlotte NC 2056 44 216 2:12:41.6 2:12:52.9
12 Cathleen Emmerling Sheffield Lake OH 2108 44 243 2:24:16.8 2:24:40.2
13 Debbie Raesler Amherst OH 2107 44 244 2:24:17.5 2:24:40.3
14 Jennifer Taylor Uniontown OH 2275 44 260 2:28:32.7 2:28:53.8
Top

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Mario Arbesu Miami FL 2048 46 45 1:40:52.1 1:40:59.1
2 Thomas Barker Maumee OH 2049 48 83 1:47:17.8 1:47:28.8
3 Todd Pownell Cleveland OH 2323 49 93 1:49:10.5 1:49:27.5
4 Andreu Meckler Mentor OH 2322 47 119 1:53:58.9 1:54:07.1
5 Don Dye Pepper Pike OH 2208 48 128 1:55:13.5 1:55:20.9
6 Todd Bartel Strongsville OH 2033 46 134 1:56:15.7 1:57:05.4
7 Alex Spinos Cleveland OH 2243 45 159 2:00:25.7 2:00:46.2
8 Eric Gurney Stow OH 2257 48 171 2:02:43.3 2:03:05.0
9 Dwayne Reid Northfield OH 2272 46 177 2:03:23.9 2:03:44.4
10 Gary Koenigsdorf Cleveland OH 2211 48 193 2:07:52.7 2:08:14.4
11 Eric Arnold Birdsboro PA 2035 49 239 2:20:19.5 2:20:44.7
12 David Glasser Shaker Heights OH 2314 48 245 2:24:18.6 2:24:45.5
13 Jeffery Chen Sandusky OH 2069 47 285 3:01:02.3 3:01:24.1
Top

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Nikki Fleming Chagrin Falls OH 2209 47 107 1:52:13.1 1:52:24.7
2 Janna Pawlak Solon OH 2221 45 122 1:54:27.9 1:54:46.6
3 Lynn Garrity Bay Village OH 2153 47 126 1:55:01.6 1:55:17.1
4 Debbie Cich Broadview Hts OH 2278 46 156 1:59:37.8 1:59:47.0
5 Tiffany Gibson Columbia Station OH 2010 49 180 2:03:48.8 2:04:09.5
6 Brandy Tinkler Marietta GA 2282 46 192 2:07:45.1 2:07:59.6
7 Heather Snyder Olmsted Falls OH 2144 45 213 2:12:21.0 2:12:37.5
8 Ann Wehener Akron OH 2258 49 222 2:13:40.8 2:14:05.4
9 Tammy Mathia Ravenna OH 2186 48 250 2:25:17.3 2:25:34.3
10 Jen Galloway Sandusky OH 2128 46 253 2:26:06.8 2:26:18.6
11 Tawni Sigelmier Green OH 2273 47 257 2:28:04.5 2:28:22.8
12 Danielle Wymer North Canton OH 2276 45 259 2:28:32.7 2:28:53.8
13 Amanda Snyder Uniontownn OH 2274 46 261 2:28:33.3 2:28:53.6
Top

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Alan Satterfield Chagrin Falls OH 2218 51 8 1:25:35.6 1:25:37.7
2 Mark Gibson Columbia Station OH 2009 50 20 1:33:31.5 1:33:47.5
3 Jeff Csuy Hudson OH 2077 53 28 1:35:45.2 1:35:49.1
4 John Hansen Athens OH 2201 52 29 1:35:47.9 1:35:56.2
5 Jim Zucker Aurora OH 2321 50 60 1:43:47.0 1:43:54.2
6 Bud Wiser   2318 54 66 1:44:29.8 1:45:22.9
7 Donald MacKinnon Toledo OH 2185 54 75 1:45:58.0 1:46:08.5
8 Kurt Kresser Sandusky OH 2102 50 105 1:51:31.8 1:51:41.6
9 Eric Johnson Avon Lake OH 2113 51 124 1:54:41.8 1:54:55.2
10 Michael Varga Streetsboro OH 2270 52 143 1:57:46.3 1:58:05.2
11 Thomas Buser Parma OH 2004 51 160 2:00:29.0 2:00:42.3
12 Jeff Vennetti Westlake OH 2156 52 170 2:02:41.0 2:03:10.1
13 Matt Garrity Bay Village OH 2152 51 205 2:09:42.0 2:09:58.5
14 Troy Dawson Orchard Hills 2079 50 233 2:17:26.5 2:17:47.8
Top

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Kelly Parker Medina OH 2224 50 47 1:41:19.3 1:41:24.0
2 Mary Tresger Mentor OH 2216 54 54 1:42:57.9 1:43:00.8
3 Kathi Lancaster Independence OH 2040 54 91 1:49:01.0 1:49:13.3
4 Reeva Perse Cleveland Heights OH 2207 53 118 1:53:52.5 1:54:00.9
5 Diane Eichman Brunswick OH 2006 51 123 1:54:41.0 1:54:54.8
6 Judy Pennington Cincinnati OH 2225 54 141 1:57:16.6 1:57:31.9
7 Barb Biltz Berlin Hts OH 2101 51 202 2:09:16.6 2:09:28.8
8 Jill Golnick Willoughby Hills OH 2094 53 247 2:24:53.0 2:25:11.6
9 Fran Horvat Mentor OH 2163 51 268 2:33:01.1 2:33:06.4
10 Laurie Weiner North Canton OH 2295 53 269 2:33:24.1 2:33:47.6
Top

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Jim Oconnor Valley City OH 2029 55 46 1:41:05.5 1:41:12.1
2 Randy Turk Avon Lake OH 2105 58 88 1:48:01.4 1:48:10.7
3 Robert Olander Rocky River OH 2114 55 111 1:53:15.4 1:53:36.8
4 Christopher Henderson Toronto ON 2162 56 113 1:53:29.3 1:53:37.5
5 Doug Freeh Castalia OH 2106 57 139 1:56:48.7 1:57:00.0
6 Timothy Wutrich University Heights OH 2308 55 163 2:00:53.3 2:01:03.6
7 Thomas Hartline Olmsted Falls OH 2034 58 187 2:05:36.0 2:06:01.4
8 Robert Moore Strongsville OH 2017 56 207 2:10:16.2 2:10:16.2
9 Steven Tuttle North Royalton OH 2027 58 238 2:19:16.7 2:19:43.6
Top

Female 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Debbie Leslie Huron OH 2180 57 198 2:08:35.6 2:08:39.9
2 Sue Becker Dover OH 2054 58 283 2:59:51.9 3:00:08.8
Top

Male 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Brent Stewart Gates Mills OH 2246 61 9 1:26:33.0 1:26:35.5
2 Jeffrey Kling Vermilionn OH 2175 61 189 2:06:18.8 2:06:31.5
3 Mitch Harper Fort Wayne IN 2160 61 263 2:28:35.5 2:28:57.7
Top

Female 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Deb Bogden Huron OH 2057 64 267 2:30:20.8 2:30:41.2
Top

Male 65 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Tom Hayes Avon OH 2155 65 56 1:43:08.3 1:43:15.0
2 Timothy Allen Cincinnati OH 2045 66 144 1:57:49.1 1:58:04.3
3 Howard Nearman Cleveland OH 2212 68 246 2:24:20.1 2:24:48.8
4 Stephen Hailer Stow OH 2099 67 284 3:00:25.4 3:00:47.9
Top

Female 65 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Sue Averill Kent OH 2266 65 277 2:41:13.2 2:41:31.0

Hermes Sports & Events, Inc.