2017 10K Results


Hofbräuhaus Cleveland 5K, 10K, & Half Marathon


Age Group Results


August 06, 2017




Hermes Sports & Events, Inc.



Men: Top Finishers 1-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-99

Women: Top Finishers 1-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-99

10K

Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Wesley Pipher Attica OH 9814 21 1 36:27.6 36:27.6 5:52/M
2 Jonathan Zappala Lakewood OH 9700 28 2 36:53.6 36:53.6 5:57/M
3 Christopher Buhoveckey Brunswick OH 1689 32 3 37:52.4 37:52.4 6:05/M
Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Stephanie Madercic Cleveland OH 3428 27 15 41:19.5 41:19.5 6:39/M
2 Jaclynn Stankus Pittsburgh PA 9647 25 16 42:26.6 42:26.6 6:50/M
3 Chelsea Pishnery Solon OH 1634 29 21 43:04.4 43:04.4 6:56/M
Top

Male 14 and Under

Record: Andrew Aske – Year: 2015 – Time: 47:39.0

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Bryce Douglas Westlake OH 1702 14 563 1:05:43.7 1:06:06.5 10:36/M
2 Mason Steidel Avon OH 1832 14 631 1:10:05.5 1:13:44.1 11:18/M
Top

Female 14 and Under

Record: Ellie Devivo – Year: 2017 – Time: 1:04:13.7 – New Record!

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Ellie Devivo Jefferson OH 1941 11 525 1:04:13.7 1:05:09.9 10:21/M
2 Avery Douglas Westlake OH 1703 11 565 1:05:53.2 1:06:15.8 10:38/M
3 Casey Casey Parma OH 9808 14 593 1:07:35.4 1:09:51.4 10:54/M
Top

Male 15 to 19

Record: Jonathan Healy – Year: 2015 – Time: 38:10.4

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Ethan Cale Pickerington OH 1694 17 76 47:34.7 47:58.9 7:40/M
2 Gavin Cale Pickerington OH 1695 16 149 51:08.9 51:32.7 8:15/M
3 Christopher Mueller Strongsville OH 3448 19 158 51:31.4 53:57.9 8:19/M
Top

Female 15 to 19

Record: Olivia Conley – Year: 2016 – Time: 44:06.7

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Brianna Kirlough Valley City OH 3432 16 219 53:55.0 56:04.1 8:42/M
2 Nicole Grimone Broadview Heights OH 3874 19 530 1:04:26.1 1:04:59.5 10:24/M
3 Alyssa Granito Cleveland OH 1626 19 617 1:09:22.3 1:10:31.0 11:11/M
4 Katherine Baird North Royalton OH 3452 19 680 1:15:54.9 1:18:08.8 12:15/M
Top

Male 20 to 24

Record: Wesley Pipher – Year: 2017 – Time: 36:24.8 – New Record!

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Jerome Johnson Cleveland OH 9815 24 18 42:06.2 44:00.4 6:47/M
2 Andrew Bewley Cleveland OH 1667 21 26 42:56.4 44:03.7 6:55/M
3 Jeffrey Huynh Seven Hills OH 3894 24 33 43:33.3 43:44.3 7:01/M
4 Desean Oliver Willoughby Hills OH 9600 24 37 43:55.1 44:06.7 7:05/M
5 Chris Casey Cleveland OH 1635 24 41 44:19.2 44:25.6 7:09/M
6 Tanner Logan Lincoln NE 1772 23 56 45:37.9 45:41.8 7:21/M
7 Tim Littlejohn Euclid OH 9549 24 163 51:50.6 52:15.4 8:22/M
8 Drew Lakos Mogadore OH 9542 22 168 52:01.1 55:12.4 8:23/M
9 Dixon Johnson Crestline OH 3497 23 203 53:30.6 54:09.0 8:38/M
10 Jason Labroo Parma OH 9540 24 216 53:50.5 53:58.3 8:41/M
11 Kyle Bisesi Lakewood OH 1668 23 223 54:15.4 57:28.2 8:45/M
12 James Kitson Cleveland OH 3982 24 249 55:10.4 57:23.3 8:54/M
13 Justin Bellian Cleveland OH 1663 21 262 55:35.6 57:46.6 8:58/M
14 Adam Gray Akron OH 9800 23 294 56:47.2 59:59.1 9:10/M
15 Michael Hydzik Brunswick OH 9811 22 309 57:13.0 57:40.0 9:14/M
16 Jeffrey Meyer Mentor OH 1641 22 356 58:27.6 59:10.4 9:26/M
17 Adam Tortelli Cleveland OH 9664 22 425 1:00:56.8 1:02:09.8 9:50/M
18 Brian Holler Valley View OH 3888 21 427 1:00:59.2 1:02:11.6 9:50/M
19 Jeff Robbins Solon OH 1574 23 476 1:02:35.0 1:04:47.6 10:06/M
20 Jake Boca Pittsburgh PA 1674 24 504 1:03:22.1 1:04:21.1 10:13/M
21 Brian Karavantas Cleveland OH 3996 23 655 1:11:41.0 1:11:41.0 11:34/M
22 Mario Rodriguez Cleveland OH 9624 22 689 1:16:10.9 1:17:12.9 12:17/M
Top

Female 20 to 24

Record: Jessica Zangmeister – Year: 2015 – Time: 39:22.1

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Catherine Joecken Brunswick OH 3501 23 27 41:39.2 43:34.1 6:43/M
2 Tiffany Musarra Cleveland OH 9593 24 35 43:51.7 43:54.5 7:04/M
3 Madison Walling Brookpark OH 9677 20 75 47:28.2 47:58.9 7:39/M
4 Devin Hennessy Chagrin Falls OH 1618 24 84 47:48.6 48:12.9 7:43/M
5 Sarah Dalton Charlotte NC 1925 24 113 49:33.4 49:49.6 8:00/M
6 Shannon Burke Cleveland OH 9816 21 157 51:26.7 53:20.5 8:18/M
7 Andrea Bal Cleveland OH 1654 24 191 53:11.6 53:26.2 8:35/M
8 Rachel Howard Crestline OH 3498 22 200 53:30.3 54:09.5 8:38/M
9 Morgan Berg Rocky River OH 1849 23 207 53:38.6 54:30.8 8:39/M
10 Amanda Marlow Twinsburg OH 9563 24 211 53:41.9 54:31.5 8:40/M
11 Mollie Moran Strongsville OH 3453 23 227 54:28.1 56:31.6 8:47/M
12 Hanna Schneider Grafton OH 1766 22 245 55:09.1 55:39.3 8:54/M
13 Samantha Riley Cleveland OH 1884 23 259 55:30.2 57:34.0 8:57/M
14 Sarah Saltsman Cleveland OH 3454 24 264 55:45.6 57:49.2 9:00/M
15 Rebecca Molnar Independence OH 3938 23 301 56:58.7 58:44.1 9:11/M
16 Leah Ross Westerville OH 9812 22 308 57:12.7 57:39.9 9:14/M
17 Jacqueline Belanger Sheffield Lake OH 1853 23 314 57:19.0 57:37.8 9:15/M
18 Haley Kauffman Cleveland OH 4000 22 322 57:32.1 58:18.8 9:17/M
19 Frances Trenta Canton OH 9665 24 323 57:33.3 58:19.2 9:17/M
20 Wendy Ku Cleveland OH 9538 22 328 57:45.0 59:57.9 9:19/M
21 Chelsey Williams Cleveland OH 9688 23 336 57:58.6 59:04.3 9:21/M
22 Allison Jutte Minster OH 3994 22 353 58:21.6 59:27.0 9:25/M
23 Samantha Nedlik Mentor OH 1642 22 355 58:27.0 59:10.1 9:26/M
24 Renee Mirka North Royalton OH 3461 22 370 59:01.6 1:00:29.9 9:31/M
25 Courtney Clague Chagrin Falls OH 1778 24 403 59:59.1 1:00:27.7 9:40/M
26 Catherine St. John Cleveland OH 1595 23 430 1:01:04.1 1:03:17.6 9:51/M
27 Amanda Merryweather Columbus OH 1575 23 475 1:02:34.3 1:04:46.5 10:05/M
28 Nicole Raffel Greenville OH 9618 23 496 1:03:01.5 1:04:05.9 10:10/M
29 Lynsey Kovach Painesville OH 1607 24 497 1:03:02.6 1:04:57.2 10:10/M
30 Dani Schwinn New London OH 3502 24 501 1:03:14.4 1:03:41.8 10:12/M
31 Madison Caja Westlake OH 1692 24 516 1:03:53.5 1:04:01.4 10:18/M
32 Alexis Flinn Parma OH 3450 24 534 1:04:34.9 1:05:14.6 10:25/M
33 Alli Hubbell Lakewood OH 1864 24 536 1:04:36.0 1:05:22.8 10:25/M
34 Dana Goldberg West Bloomfield MI 3871 22 570 1:06:00.5 1:06:46.3 10:39/M
35 Megan Baird North Royalton OH 3451 22 586 1:07:14.4 1:09:25.1 10:51/M
36 Lucy Daugherty Akron OH 1929 21 590 1:07:17.0 1:08:23.2 10:51/M
37 Lindsey Bertram North Royalton OH 3486 24 596 1:07:50.3 1:10:47.3 10:56/M
38 Chloe Langlois Auburn Hills MI 3478 21 599 1:08:00.2 1:10:51.2 10:58/M
39 Kylee Lowe Cincinnati OH 1780 24 611 1:08:56.3 1:09:56.4 11:07/M
40 Meghan Dannemiller Dayton OH 1928 23 620 1:09:27.3 1:10:33.8 11:12/M
41 Sharlie Dickey Independence OH 3437 21 623 1:09:29.4 1:12:15.6 11:12/M
42 Kelsey Williams Brecksville OH 9689 22 641 1:10:32.5 1:11:37.8 11:23/M
43 Winnie Sovacool Akron OH 9642 24 667 1:13:14.4 1:14:21.5 11:49/M
44 Katy Quillin Bay Village OH 1876 21 703 1:18:13.8 1:21:31.1 12:37/M
45 Shannon Kossak Middleburg Hts OH 1750 23 712 1:21:07.7 1:22:26.7 13:05/M
Top

Male 25 to 29

Record: Jonathan Zappala – Year: 2017 – Time: 36:52.3 – New Record!

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Michael Baxter Cuyahoga Falls OH 9796 27 11 40:29.9 40:32.7 6:32/M
2 Hasani Wheat Cleveland OH 9684 29 12 40:35.5 40:38.6 6:33/M
3 Alex Bomstad Cleveland OH 1677 26 51 45:26.6 45:35.6 7:20/M
4 Steven Bray Fairview Park OH 1683 28 59 45:48.6 46:10.6 7:23/M
5 Fady Asfour Brooklyn OH 1706 29 73 47:22.9 50:44.3 7:38/M
6 Dominic Vecchio Cleveland OH 1793 28 78 47:41.6 49:52.2 7:41/M
7 Giovanni Ruggiero Cleveland OH 9625 29 87 48:05.7 48:28.1 7:45/M
8 Dan Sherrick Willowick OH 9635 28 90 48:18.0 48:37.9 7:47/M
9 Zhaoqian Liu Cleveland OH 3411 27 92 48:22.8 48:46.7 7:48/M
10 Vincent Notaro Northfield OH 3981 27 102 49:03.8 49:34.3 7:55/M
11 John Lisy Shaker Heights OH 9548 28 111 49:20.6 49:46.1 7:57/M
12 Kevin Haas Brunswick OH 3875 27 124 50:07.1 50:38.1 8:05/M
13 Eric Watts Vermilion OH 9680 28 126 50:08.7 50:49.3 8:05/M
14 Sean Kilcher Twinsburg OH 9526 25 139 50:38.6 51:28.2 8:10/M
15 Ryan Ray Westlake OH 1734 27 140 50:43.7 53:33.3 8:11/M
16 Randy Knapik Twinsburg OH 1620 27 144 50:57.6 52:04.9 8:13/M
17 Steven Thellmann Parma OH 1839 28 165 51:59.3 52:13.0 8:23/M
18 Mathew Bortnick Cleveland OH 3401 29 167 52:00.9 52:21.1 8:23/M
19 Michael Relko Euclid OH 3416 27 175 52:24.5 53:30.4 8:27/M
20 Brad Neumann Cleveland OH 3503 29 185 52:59.6 53:22.5 8:33/M
21 Zachary Tabor North Olmsted OH 9654 29 189 53:09.4 55:43.4 8:34/M
22 Nathan Maggelet Akron OH 9559 27 197 53:28.5 54:09.3 8:37/M
23 Andrew Stolarski North Olmsted OH 9650 27 205 53:35.1 54:36.1 8:39/M
24 Greg Meine Norton OH 3979 28 228 54:31.0 57:55.5 8:48/M
25 Anthony Hrestak Cleveland OH 3479 25 244 55:07.1 56:02.7 8:53/M
26 Trever Frye Toledo OH 9820 25 251 55:15.8 58:02.5 8:55/M
27 Alec Barker North Ridgeville OH 1656 29 253 55:17.9 57:40.7 8:55/M
28 Mason Stewart Cleveland OH 9649 28 255 55:23.6 55:47.4 8:56/M
29 George Clore Parma OH 1743 26 270 56:03.3 56:13.8 9:02/M
30 Daniel Lee Mentor OH 1627 29 281 56:21.4 56:42.1 9:05/M
31 Christopher Coon Amherst OH 1845 26 285 56:28.5 57:22.6 9:06/M
32 Brian Meess Cleveland OH 3413 28 291 56:39.2 57:29.9 9:08/M
33 Tomislav Medved Wickliffe OH 9575 26 295 56:49.6 1:00:12.8 9:10/M
34 Kyle Nielsen Cleveland OH 3923 28 299 56:54.5 57:53.5 9:11/M
35 Robert Nelder Akron OH 3924 27 300 56:54.8 57:53.6 9:11/M
36 Kyle Frye Willoughby OH 3405 27 315 57:19.4 1:00:05.1 9:15/M
37 Ryan Noss Bay Village OH 1745 29 321 57:26.3 59:54.7 9:16/M
38 Antwony Carbone Cleveland OH 9819 29 332 57:49.6 58:54.0 9:20/M
39 Francis Krivanka Cleveland OH 3409 29 346 58:15.1 58:29.1 9:24/M
40 Patrick Donnelly Lakewood OH 1843 28 347 58:16.5 59:00.2 9:24/M
41 Dan Tardivo Lakewood OH 1767 29 365 58:54.2 1:00:01.2 9:30/M
42 Sam Roberts North Andover MA 1631 26 412 1:00:14.7 1:01:26.4 9:43/M
43 Cory Bretz Cleveland Heights OH 1684 27 417 1:00:29.0 1:04:03.6 9:45/M
44 Stephen Wojtkun Chicago IL 1879 28 466 1:02:19.0 1:03:05.0 10:03/M
45 Ryan McMillan Westlake OH 9571 29 469 1:02:21.1 1:04:29.5 10:03/M
46 Rich Mehok Akron OH 9576 25 482 1:02:47.6 1:03:39.2 10:08/M
47 David Gerding Cleveland OH 3407 25 492 1:03:00.3 1:06:16.3 10:10/M
48 Brad McQueen Willoughby OH 9573 29 575 1:06:15.3 1:09:49.0 10:41/M
49 Matthew Rehker Avon Lake OH 1834 28 635 1:10:22.6 1:11:06.9 11:21/M
50 Joseph Miller North Olmsted OH 9580 28 643 1:10:37.5 1:11:39.1 11:23/M
51 Aris Ford Cleveland OH 3531 26 673 1:14:57.0 1:15:54.0 12:05/M
52 Zachary Clifford Lakewood OH 1912 26 686 1:16:07.7 1:19:46.6 12:17/M
53 Stephen Walters Mayfield Heights OH 1609 27 718 1:23:03.9 1:24:00.9 13:24/M
54 Rafael Torres North Royalton OH 3445 28 745 1:37:27.8 1:40:23.6 15:43/M
55 Sean Twining Cleveland OH 3476 28 748 1:43:50.1 1:47:33.3 16:45/M
Top

Female 25 to 29

Record: Jessica Zangmeister – Year: 2016 – Time: 39:28.4

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Kristin Blotzer Cleveland OH 1673 28 46 44:54.5 45:09.7 7:15/M
2 Shelly Weisman Solon OH 1623 27 49 45:11.3 45:16.0 7:17/M
3 Rachael Waltz Fairlawn OH 9678 27 67 46:59.0 47:21.2 7:35/M
4 Julie Totoraitis Richmond Heights OH 1594 25 100 48:57.1 49:29.6 7:54/M
5 Abigail Saponaro Cleveland OH 1601 28 128 50:10.5 50:35.7 8:05/M
6 Katie Simmons Strongsville OH 9636 26 137 50:34.1 51:38.1 8:09/M
7 Alexandria Notaro Northfield OH 3980 27 152 51:17.1 51:47.3 8:16/M
8 Samantha Touarti Cleveland OH 1825 29 154 51:24.8 51:45.7 8:17/M
9 Andrea Mueller Lakewood OH 3449 27 160 51:45.7 54:10.6 8:21/M
10 Barbara Pawlowski Fairview Park OH 1868 28 164 51:52.9 54:43.7 8:22/M
11 Lauren Zamborsky Broadview Heights OH 9699 25 171 52:12.6 52:18.6 8:25/M
12 Chelsie Huntington Lakewood OH 1888 26 173 52:22.4 55:18.5 8:27/M
13 Amanda McGee Akron OH 9570 26 198 53:28.7 54:10.4 8:37/M
14 Samantha Jakab Brunswick OH 3466 25 233 54:41.3 56:31.2 8:49/M
15 Deirdre Solymosi Newbury OH 9641 25 239 54:58.3 55:31.3 8:52/M
16 Sydney Lakos Lakewood OH 1771 27 242 55:03.8 56:07.6 8:53/M
17 Stephanie Foster Cleveland OH 3861 27 254 55:22.7 55:35.3 8:56/M
18 Amanda Winters Cleveland OH 9691 26 258 55:29.3 55:58.4 8:57/M
19 Molly St. John Cleveland OH 9646 29 261 55:33.8 57:48.3 8:58/M
20 Susanna Clore Parma OH 1742 26 274 56:10.6 56:21.7 9:04/M
21 Melissa Roth Cleveland OH 3514 27 276 56:11.7 56:47.2 9:04/M
22 Chelsea Foutz Cleveland OH 1792 26 282 56:27.4 58:38.6 9:06/M
23 Stephanie Neumann Olmsted Falls OH 1821 27 296 56:51.8 57:18.7 9:10/M
24 Kirsten Meess Cleveland OH 3414 28 304 57:04.1 57:54.7 9:12/M
25 Julie Kane Cleveland OH 1828 26 329 57:47.0 57:59.6 9:19/M
26 Deanna Eschenauer Westlake OH 1735 27 339 58:05.3 1:01:18.0 9:22/M
27 Katherine Bray Fairview Park OH 1682 26 352 58:19.4 59:25.4 9:24/M
28 Fabiane Lopes Cleveland OH 9554 27 354 58:26.0 58:43.2 9:25/M
29 Megan Belviso Powell OH 3456 28 363 58:42.2 1:00:47.5 9:28/M
30 Anna Orians Port Clinton OH 9601 26 364 58:44.3 59:25.0 9:28/M
31 Ashley Intihar Willoughby OH 3990 29 368 58:59.9 59:12.0 9:31/M
32 Melissa Mirka North Royalton OH 3459 25 371 59:01.7 1:00:29.7 9:31/M
33 Kara Skorepa Northfield OH 9638 29 376 59:03.3 1:02:02.0 9:31/M
34 Nicole Snyder Cleveland OH 9640 27 383 59:16.4 1:00:19.4 9:34/M
35 Mallory Manoni Cleveland OH 1769 27 388 59:26.2 1:00:29.0 9:35/M
36 Peggy Roll Independence OH 3944 28 392 59:34.6 1:01:19.2 9:36/M
37 Yirka Vacca Cleveland OH 1777 29 402 59:58.8 1:00:27.4 9:40/M
38 Jenna Klaus Cleveland OH 9530 25 435 1:01:20.1 1:02:28.5 9:54/M
39 Kelly Janusz Mentor OH 3408 25 440 1:01:31.9 1:03:11.2 9:55/M
40 Rachel Zechiel Chicago IL 1883 27 467 1:02:19.2 1:03:05.0 10:03/M
41 Meghan Nielsen Cleveland OH 3922 27 470 1:02:23.2 1:03:22.5 10:04/M
42 Caitlin Dennis Hilliard OH 3925 27 471 1:02:23.4 1:03:22.5 10:04/M
43 Meaghan Jirgens Cleveland OH 1720 29 474 1:02:26.8 1:05:36.1 10:04/M
44 Ernestina Zappa Brooklyn OH 3472 26 479 1:02:38.5 1:02:53.3 10:06/M
45 Colleen Daugherty Strongsville OH 3482 28 480 1:02:39.6 1:05:48.2 10:06/M
46 Michelle Murray Lakewood OH 1712 29 484 1:02:48.7 1:03:54.4 10:08/M
47 Ella Chiantis Lakewood OH 1905 26 485 1:02:50.3 1:06:29.3 10:08/M
48 Leslie Apps Brookpark OH 3436 28 489 1:02:56.8 1:03:52.5 10:09/M
49 Julie Marko Cleveland OH 1592 28 491 1:02:59.6 1:03:39.9 10:10/M
50 Blair Vrcan Mentor OH 3421 25 493 1:03:00.4 1:06:16.3 10:10/M
51 Megan Raffel Cleveland OH 1768 27 494 1:03:01.0 1:04:05.7 10:10/M
52 Jessica Ice Cleveland OH 3897 28 502 1:03:19.6 1:06:52.4 10:13/M
53 Heather Mauk Lakewood OH 1749 25 507 1:03:28.6 1:04:48.2 10:14/M
54 Angela Christman Cleveland OH 1908 27 508 1:03:31.3 1:04:17.3 10:15/M
55 Erin Burke Cleveland OH 1690 26 514 1:03:49.5 1:04:13.2 10:18/M
56 Kari Besler Streetsboro OH 3458 28 523 1:04:10.8 1:06:16.2 10:21/M
57 Rachael Price Aurora OH 1866 25 529 1:04:25.2 1:05:11.7 10:23/M
58 Emma Royan Cleveland OH 1748 29 531 1:04:33.5 1:05:53.1 10:25/M
59 Laura Defrank Cleveland OH 1606 29 537 1:04:38.3 1:06:39.7 10:25/M
60 Kalee Donofrio Lakewood OH 1865 25 544 1:04:49.8 1:05:36.8 10:27/M
61 Stefani Graber North Royalton OH 3872 26 546 1:04:51.3 1:05:26.0 10:28/M
62 Lindsey Corcoran Akron OH 1918 26 555 1:05:20.0 1:08:58.6 10:32/M
63 Regina Haas Brunswick OH 3876 27 564 1:05:46.8 1:08:09.7 10:36/M
64 Jessica Chinchar North Ridgeville OH 1782 29 567 1:05:56.2 1:09:06.8 10:38/M
65 Mary Lynn Doolan Cleveland OH 1721 29 569 1:05:57.4 1:09:06.7 10:38/M
66 Riannon Golay Avon OH 1869 29 571 1:06:04.5 1:08:55.5 10:39/M
67 Nichole Yang North Royalton OH 9803 26 572 1:06:07.4 1:08:21.8 10:40/M
68 Kasey Kalchert Akron OH 3961 29 583 1:07:04.8 1:09:07.6 10:49/M
69 Kaitlin Sesock Cleveland OH 9632 29 588 1:07:16.0 1:09:39.4 10:51/M
70 Colleen Bertka Uniontown OH 1666 27 589 1:07:16.6 1:09:38.8 10:51/M
71 Xu Han Cleveland OH 3492 28 592 1:07:31.4 1:07:47.2 10:53/M
72 Chelsea Newbould Mentor OH 3474 26 618 1:09:23.3 1:11:24.4 11:11/M
73 Taylor Kovacevich Strongsville OH 3496 25 625 1:09:33.9 1:13:09.1 11:13/M
74 Jessamyn Glover Warrensville Hts OH 1604 26 626 1:09:40.2 1:11:16.9 11:14/M
75 Molly Pesarchick Avon Lake OH 1835 28 636 1:10:24.0 1:11:08.2 11:21/M
76 Samantha Pifer Rocky River OH 1885 28 657 1:11:42.5 1:13:00.2 11:34/M
77 Angela Bazzo Independence OH 1661 27 659 1:11:54.8 1:13:10.7 11:36/M
78 Julie Storch Avon Lake OH 1856 29 662 1:12:56.4 1:13:58.6 11:46/M
79 Alison Frye Willoughby OH 3404 26 663 1:13:02.1 1:15:47.7 11:47/M
80 Kara Noss Bay Village OH 1744 29 666 1:13:04.3 1:15:38.0 11:47/M
81 Michelle Chapin Cleveland OH 3509 29 679 1:15:48.6 1:18:56.6 12:14/M
82 Samantha Weisman Detroit MI 9682 26 685 1:16:07.5 1:19:45.9 12:17/M
83 Randi Nosin Lyndhurst OH 1577 27 691 1:16:26.6 1:18:22.1 12:20/M
84 Michelle Sullivan Rocky River OH 3462 29 697 1:17:12.0 1:18:47.9 12:27/M
85 Samantha Blohm Cleveland OH 1672 29 705 1:18:47.5 1:21:50.3 12:42/M
86 Brittany Walters Mayfield Heights OH 1608 28 719 1:23:04.0 1:24:00.6 13:24/M
87 Josette Galiano Cleveland OH 3865 26 720 1:23:29.8 1:24:47.2 13:28/M
88 Stacy Studer Fairview Park OH 9797 27 722 1:23:50.9 1:25:09.4 13:31/M
89 Valerie Leta Beachwood OH 1613 29 726 1:24:31.6 1:27:35.3 13:38/M
90 Kati Corbitt Cleveland OH 1917 25 730 1:25:31.8 1:27:23.8 13:48/M
91 Janelle Chamberlin Independence OH 3926 28 734 1:28:05.9 1:32:20.7 14:12/M
92 Brittani Schiering Lakewood OH 9629 29 736 1:30:26.7 1:34:04.3 14:35/M
93 Victoria Dengler Cleveland OH 1937 29 737 1:30:27.5 1:34:04.2 14:35/M
94 Jennifer Perdok North Royalton OH 3444 28 746 1:37:27.9 1:40:23.7 15:43/M
95 Mary Jo Izzo Cleveland OH 3475 28 747 1:41:42.9 1:45:24.1 16:24/M
Top

Male 30 to 34

Record: Aaron Apathy – Year: 2016 – Time: 33:59.5

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Robert Mayer Bay Village OH 1802 32 4 38:25.0 38:26.9 6:12/M
2 Frank Zgrabik Sagamore Hills OH 3947 34 5 39:49.1 39:51.8 6:25/M
3 Mark Srsen Willoughby OH 1593 33 10 40:27.7 40:31.4 6:31/M
4 Michael Bogden Cleveland OH 1676 32 14 41:01.7 41:04.3 6:37/M
5 David Levereaux Sagamore Hills OH 3967 30 19 42:06.7 42:10.7 6:47/M
6 Wesley Ykema Willoughby OH 3423 31 23 42:43.6 42:50.3 6:53/M
7 Matthew Williams Chagrin Falls OH 1573 34 43 44:42.7 45:05.4 7:13/M
8 Jeremy Hejnal Cleveland OH 1733 32 47 44:59.4 45:04.8 7:15/M
9 Jamie Battaglia Parma OH 1659 30 54 45:34.5 45:43.4 7:21/M
10 John Geffers Cleveland OH 3868 30 60 45:54.1 46:11.2 7:24/M
11 Christopher Wendling Cincinnati OH 9793 31 66 46:45.6 46:53.4 7:32/M
12 Shawn Houlahan Newbury OH 1571 34 71 47:14.7 47:37.5 7:37/M
13 Daniel Edelman Pepper Pike OH 1945 34 94 48:37.5 49:10.2 7:50/M
14 Rob MacGregor Shaker Heights OH 9557 34 98 48:47.5 49:52.8 7:52/M
15 Jerome Labatte Zanesville OH 1572 33 104 49:07.3 49:30.6 7:55/M
16 Cory McTaggart Strongsville OH 3526 30 109 49:15.6 51:21.8 7:57/M
17 Baltazar Rivera Lorain OH 9623 30 110 49:20.0 52:53.8 7:57/M
18 Nathan Pfaff Cleveland OH 3970 32 116 49:41.1 49:57.9 8:01/M
19 Chris Diehl Westlake OH 1842 31 121 50:02.2 50:59.3 8:04/M
20 Kevin O’Gorman Cleveland OH 3506 32 129 50:11.2 50:24.5 8:06/M
21 Kaan Gencer Cleveland OH 3869 32 150 51:10.9 51:27.0 8:15/M
22 Peter Hampton Parma Heights OH 3878 32 151 51:14.5 51:41.2 8:16/M
23 Chris Kubovcik Lakewood OH 1811 31 161 51:47.7 52:01.4 8:21/M
24 Philippe Kassab Cleveland OH 3998 33 172 52:15.5 54:41.0 8:26/M
25 Sean Major Cuyahoga Falls OH 3983 31 176 52:28.0 52:45.1 8:28/M
26 Nick Stefanko Berea OH 9648 33 194 53:20.8 53:39.3 8:36/M
27 Tim Roth North Royalton OH 3487 31 218 53:54.7 54:33.0 8:42/M
28 Jason Hunter Twinsburg OH 3893 31 225 54:21.0 55:18.2 8:46/M
29 Mario Ciclone Seven Hills OH 1909 31 260 55:30.7 57:52.0 8:57/M
30 Ben Kennedy Canton OH 9523 33 272 56:06.7 57:05.2 9:03/M
31 Allen Intihar Willoughby OH 3899 32 286 56:35.0 56:46.7 9:08/M
32 Bryan Hubler Cleveland OH 3959 32 303 56:59.2 58:18.0 9:11/M
33 Adam Guelcher 9792 33 351 58:19.2 58:58.3 9:24/M
34 Lev Vainshtein Willoughby OH 9670 31 358 58:31.2 1:00:00.4 9:26/M
35 Feraas Alameh Lakewood OH 1770 30 410 1:00:10.0 1:01:17.5 9:42/M
36 Peter Sullivan Rocky River OH 3463 30 449 1:01:47.6 1:03:17.1 9:58/M
37 Bryan Scheely Cleveland OH 3520 31 451 1:01:55.0 1:03:42.5 9:59/M
38 Kevin Hartman Cleveland OH 3880 30 452 1:01:55.2 1:04:56.2 9:59/M
39 Andy Daugherty Strongsville OH 3483 31 473 1:02:26.2 1:05:34.0 10:04/M
40 Stephen Mucher Cleveland OH 9586 34 503 1:03:20.0 1:06:52.3 10:13/M
41 Michael Skotko Stow OH 3958 30 520 1:04:01.1 1:04:25.0 10:20/M
42 Kyle Spurgeon Cleveland OH 1605 31 522 1:04:10.7 1:06:11.9 10:21/M
43 Brian Thompson Cleveland OH 9658 30 538 1:04:39.8 1:06:51.1 10:26/M
44 Matthew Rogers Elyria OH 1730 34 594 1:07:45.3 1:08:47.1 10:56/M
45 Stephen Kotris Cleveland OH 9533 33 710 1:20:10.6 1:23:46.0 12:56/M
46 Ryan Arlia Cleveland OH 1840 32 715 1:22:50.8 1:25:02.2 13:22/M
47 James Leta Beachwood OH 1614 32 725 1:24:31.3 1:27:35.4 13:38/M
48 Bill Claypool North Olmsted OH 1737 30 727 1:25:03.8 1:26:23.9 13:43/M
49 Steve Chamberlin Independence OH 3927 31 735 1:28:06.0 1:32:21.0 14:13/M
Top

Female 30 to 34

Record: Marci Kleinhenz – Year: 2015 – Time: 43:41.7

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Sarah Krivanka Cleveland OH 3410 33 108 49:10.1 49:24.1 7:56/M
2 Kali Pfaff Cleveland OH 3969 31 115 49:41.0 49:57.8 8:01/M
3 Justine Filippelli Cleveland OH 1810 31 145 51:02.7 51:17.9 8:14/M
4 Sarah Faciana Cleveland OH 1753 33 170 52:07.6 54:00.1 8:24/M
5 Amber Zibritosky Stow OH 9791 32 174 52:23.2 53:23.9 8:27/M
6 Jackie Frilling Avon OH 1796 31 199 53:30.3 54:16.1 8:38/M
7 Suzanne MacGregor Shaker Heights OH 9558 33 222 54:14.4 55:36.6 8:45/M
8 Elissa Courtright Cleveland Heights OH 1583 32 252 55:17.6 55:40.8 8:55/M
9 Sarah Golias Olmsted Falls OH 3442 30 280 56:20.4 56:57.8 9:05/M
10 Cathy Kaye Seven Hills OH 3974 33 283 56:27.5 57:11.2 9:06/M
11 Jennifer King Cleveland OH 9528 31 289 56:38.1 57:06.8 9:08/M
12 Kim Korb Rocky River OH 1857 34 292 56:46.5 58:19.1 9:09/M
13 Jennifer Arnold Willowick OH 1647 30 306 57:05.9 59:53.7 9:12/M
14 Lisa Davis Cuyahoga Falls OH 1931 33 307 57:05.9 57:37.0 9:12/M
15 Kylene Bogden Cleveland OH 1675 30 311 57:14.7 57:30.3 9:14/M
16 Erica Kotabish Parma OH 3435 34 335 57:54.5 59:55.6 9:20/M
17 Michelle Marko Cleveland OH 1591 30 338 58:03.6 58:43.5 9:22/M
18 Heather Cunningham Brunswick OH 1622 31 341 58:06.7 59:22.2 9:22/M
19 Richelle Swineford Nova OH 1728 31 342 58:06.8 59:09.0 9:22/M
20 Stephanie Burnside Elyria OH 1713 34 350 58:19.2 59:00.5 9:24/M
21 Dawn Bryfogle North Olmsted OH 1719 32 367 58:56.5 1:00:25.0 9:30/M
22 Sara Rothkegel North Olmsted OH 1855 31 375 59:03.0 1:00:05.2 9:31/M
23 Elizabeth Heck Durham NC 3882 30 379 59:05.0 1:02:01.6 9:32/M
24 Shannan Hegarty Circleville OH 1797 33 382 59:15.6 1:00:01.3 9:33/M
25 Robin Viscomi Cleveland OH 3491 34 386 59:23.3 59:57.6 9:35/M
26 Andreia Naomi Teruya Westlake OH 9817 34 406 1:00:07.1 1:00:51.8 9:42/M
27 Brittany Celmar North Ridgeville OH 1699 30 408 1:00:07.9 1:02:12.5 9:42/M
28 Erin Levereaux Sagamore Hills OH 3968 31 413 1:00:17.3 1:03:24.9 9:43/M
29 Kathryn Balyeat Cleveland OH 1806 32 431 1:01:12.0 1:01:41.5 9:52/M
30 Sarah Trasic Pepper Pike OH 9798 33 433 1:01:15.3 1:02:20.5 9:53/M
31 Valerie Decaro Cleveland OH 1935 32 438 1:01:23.9 1:01:52.2 9:54/M
32 Ashley Wolf North Olmsted OH 1815 32 446 1:01:36.0 1:03:27.0 9:56/M
33 Sheri Pangallo Harrison OH 9605 32 447 1:01:37.2 1:02:52.9 9:56/M
34 Heidi Wolff Cleveland OH 3519 31 453 1:01:56.9 1:03:42.4 9:59/M
35 Erin Blaskovic Cleveland OH 1670 32 454 1:02:00.7 1:05:23.8 10:00/M
36 Ashley Hartman Cleveland OH 3879 30 455 1:02:01.0 1:05:02.8 10:00/M
37 Marissa Utterberg Cleveland OH 9831 31 457 1:02:04.0 1:07:15.1 10:01/M
38 Allison Diehl Westlake OH 1841 33 468 1:02:21.1 1:03:17.4 10:03/M
39 Eileen Fidel Newbury OH 1947 32 490 1:02:59.0 1:04:16.0 10:10/M
40 Debbie Eagle Streetsboro OH 3908 34 499 1:03:05.8 1:05:04.3 10:10/M
41 Emily Crowe Columbus OH 1922 32 505 1:03:23.2 1:03:53.2 10:13/M
42 Brittany Belko Lakewood OH 1807 30 506 1:03:27.5 1:05:26.4 10:14/M
43 Christy Folden Akron OH 3530 33 510 1:03:33.1 1:05:28.2 10:15/M
44 Nicole Sidorick North Ridgeville OH 1837 31 528 1:04:20.2 1:05:08.6 10:23/M
45 Tammy Iselin Elyria OH 1829 33 543 1:04:48.2 1:07:41.9 10:27/M
46 Nicole Pytlak Valley View OH 3987 33 549 1:04:53.7 1:05:21.9 10:28/M
47 Alex D’Amico Cleveland OH 1927 30 551 1:05:04.6 1:06:13.8 10:30/M
48 Jennifer McCallen Stow OH 3988 30 556 1:05:22.1 1:06:08.8 10:33/M
49 Jessica Yeager Medina OH 3504 30 558 1:05:27.1 1:06:12.3 10:33/M
50 Lauren Sabino Cleveland OH 1563 30 562 1:05:43.1 1:07:33.6 10:36/M
51 Allison Wojtkun Cleveland OH 1878 31 579 1:06:33.6 1:07:26.7 10:44/M
52 Liz Wojtkun Cleveland OH 1882 33 580 1:06:34.1 1:07:26.6 10:44/M
53 Elizabeth Anderson Lakewood OH 1799 31 584 1:07:13.8 1:10:21.6 10:50/M
54 Rachel Keaton Lakewood OH 1800 31 585 1:07:13.9 1:10:22.0 10:50/M
55 Erin Bilbrey Lakewood OH 1740 30 595 1:07:47.8 1:10:39.6 10:56/M
56 Emily Joyce Newbury OH 1566 33 600 1:08:01.6 1:09:41.9 10:58/M
57 Anne Denny Mentor OH 1938 31 602 1:08:20.1 1:09:40.9 11:01/M
58 Emily Crouch Chagrin Falls OH 1921 31 603 1:08:20.1 1:09:41.2 11:01/M
59 Erica Panning Broadview Heights OH 9606 31 604 1:08:35.0 1:10:52.8 11:04/M
60 Anabelle Visperas Cleveland OH 1870 30 606 1:08:35.2 1:10:33.7 11:04/M
61 Katie Wells North Olmsted OH 1836 34 622 1:09:29.3 1:13:08.3 11:12/M
62 Tiffany Kovacevich Strongsville OH 3495 30 629 1:09:53.2 1:13:27.1 11:16/M
63 Tamara Thornburg Cuyahoga Falls OH 9660 32 656 1:11:42.3 1:15:12.4 11:34/M
64 Alina Doran Lakewood OH 1858 32 660 1:12:03.4 1:15:11.3 11:37/M
65 Julie Schilling Northfield OH 3957 34 674 1:15:02.4 1:17:29.9 12:06/M
66 Jillian Rantamaki Madison OH 1710 34 681 1:15:55.0 1:19:32.1 12:15/M
67 Morgan Galloway Willowick OH 3866 30 692 1:16:42.2 1:17:58.7 12:22/M
68 Stephanie Stamper Athens OH 3518 33 695 1:17:07.6 1:18:55.3 12:26/M
69 Miranda Nenadovich North Ridgeville OH 1763 31 699 1:17:21.6 1:20:13.4 12:29/M
70 Rachel Young Bedford OH 9696 34 713 1:21:28.5 1:24:21.1 13:08/M
71 Coletta Thellmann Cleveland OH 1838 32 716 1:22:52.0 1:25:03.2 13:22/M
72 Angelica Jayaraman Avon OH 1747 34 741 1:34:06.6 1:35:21.1 15:11/M
73 Erin Twining Cleveland OH 3477 31 749 1:43:51.5 1:47:32.4 16:45/M
Top

Male 35 to 39

Record: Ben Whiting – Year: 2016 – Time: 40:04.5

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Nate Bail Brunswick OH 1651 36 7 40:09.1 40:10.4 6:29/M
2 C.j. Radune North Ridgeville OH 1798 39 8 40:09.8 40:12.2 6:29/M
3 Seth Hothem Parma OH 3891 39 13 40:42.3 40:45.4 6:34/M
4 Tim Hawke Cleveland OH 3493 37 22 42:31.2 43:19.2 6:51/M
5 Isaiah Hill Cleveland OH 9825 35 29 43:20.9 43:42.6 6:59/M
6 John Warren Mentor OH 9679 36 65 46:40.0 47:20.8 7:32/M
7 Jeffrey Campbell Painesville OH 1697 36 68 47:02.7 47:17.6 7:35/M
8 Kevin Stiles Avon Lake OH 1804 38 74 47:27.4 47:47.7 7:39/M
9 Domenic Giampaolo Broadview Heights OH 3870 38 79 47:42.2 48:54.9 7:42/M
10 Louis Buchino Westlake OH 1686 39 80 47:42.5 48:00.8 7:42/M
11 Dean Higgins Westlake OH 3886 35 81 47:42.6 48:00.2 7:42/M
12 Justin Horoszko Mentor OH 9799 37 82 47:47.3 47:59.9 7:42/M
13 Breese Watson Rocky River OH 1757 38 85 47:57.1 48:16.3 7:44/M
14 Kevin Sheehan Reminderville OH 1565 36 91 48:19.8 48:58.4 7:48/M
15 Robert Obrovac Fairlawn OH 3973 37 103 49:05.5 49:37.1 7:55/M
16 Ryan Croft Lakewood OH 9806 39 112 49:25.0 49:55.9 7:58/M
17 Jim Kish Independence OH 9529 37 118 49:50.9 52:27.0 8:02/M
18 Chris Toth Eastlake OH 1639 38 123 50:06.5 50:30.7 8:05/M
19 Sean Harris Cleveland OH 1861 37 127 50:08.9 50:27.0 8:05/M
20 Jared Eakins Elyria OH 1846 39 135 50:23.3 50:32.6 8:08/M
21 Matt Lewis Akron OH 9546 37 146 51:06.4 51:37.0 8:15/M
22 Aaron Bonner-Jackson Shaker Heights OH 1678 38 148 51:08.9 51:37.4 8:15/M
23 Bryan Baesel Westlake OH 1725 39 159 51:37.4 55:14.4 8:20/M
24 Todd Schmidt Cleveland OH 3936 36 195 53:22.5 57:38.9 8:36/M
25 Matthew Celmar North Ridgeville OH 1700 35 230 54:31.9 56:36.0 8:48/M
26 William Mayle Canton OH 9813 39 231 54:37.5 55:21.2 8:49/M
27 Radu Nica Cleveland OH 9597 36 235 54:47.3 57:54.2 8:50/M
28 Marco Sanchez Cleveland OH 9628 38 236 54:47.6 55:21.1 8:50/M
29 Joe Elias Lakewood OH 1754 35 247 55:10.2 57:03.5 8:54/M
30 Dan Phillips Chesterland OH 1570 37 273 56:07.7 56:47.5 9:03/M
31 Hans Kaesgen Berea OH 3499 37 288 56:37.7 57:21.1 9:08/M
32 Ivan Spehar Cleveland OH 3439 36 298 56:53.5 1:00:16.5 9:10/M
33 John Katricak Sheffield Village OH 3999 35 313 57:15.3 58:15.4 9:14/M
34 Anthony Audino Columbus OH 1648 37 373 59:02.4 59:29.6 9:31/M
35 Aaron Dahnke Westlake OH 1874 38 390 59:28.7 1:02:44.3 9:35/M
36 Benjamin Hededish Cleveland OH 3883 37 398 59:51.2 1:00:07.3 9:39/M
37 Jon Belviso Powell OH 3457 35 409 1:00:09.8 1:02:15.3 9:42/M
38 John Pas Cleveland OH 9609 35 411 1:00:11.7 1:03:29.4 9:42/M
39 Brian Thompson Parma OH 3523 39 428 1:01:00.9 1:02:51.6 9:50/M
40 Eric Cornell Parma OH 3500 37 436 1:01:20.7 1:02:13.3 9:54/M
41 Joseph Fortunato Cleveland OH 1598 35 437 1:01:23.6 1:02:29.4 9:54/M
42 Edward Haupin Brookpark OH 1827 36 477 1:02:36.8 1:03:22.9 10:06/M
43 Aaron Nenadovich Parma OH 9595 39 552 1:05:06.5 1:07:56.1 10:30/M
44 Frank Zeleznikar Parma OH 3490 39 614 1:09:10.3 1:11:17.5 11:09/M
45 Andy Bober Cleveland OH 1629 36 619 1:09:24.2 1:11:13.7 11:12/M
46 Timothy Girardi Olmsted Twp OH 1851 37 621 1:09:28.2 1:12:14.4 11:12/M
47 Jeffrey Monteith Copley OH 9582 36 638 1:10:26.3 1:12:58.0 11:22/M
48 Paul Clapp Cleveland OH 1910 35 642 1:10:35.3 1:10:45.7 11:23/M
49 Benjamin Murphy Rocky River OH 9588 35 649 1:11:19.1 1:12:09.1 11:30/M
50 Nick Mott Port Huron MI 1707 36 704 1:18:17.5 1:19:26.9 12:38/M
Top

Female 35 to 39

Record: Jeannine Nicholson – Year: 2015 – Time: 47:07.0

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Heather Hogue Streetsboro OH 3887 37 96 48:38.2 50:39.6 7:51/M
2 Joanne Ganning Shaker Heights OH 1581 36 119 49:51.9 50:33.9 8:02/M
3 Kathleen Harris Cleveland OH 1860 35 125 50:08.5 50:26.6 8:05/M
4 Kimberly Monteith Copley OH 9583 36 136 50:30.7 51:28.0 8:09/M
5 Jessica Kennedy Conneaut OH 9524 38 179 52:40.4 55:57.1 8:30/M
6 Jessica Irwin Hudson OH 3920 35 181 52:51.3 53:25.4 8:31/M
7 Angela Parente Avon OH 9608 35 182 52:53.0 53:08.7 8:32/M
8 Liz Singleton Broadview Heights OH 3949 37 215 53:49.7 54:22.1 8:41/M
9 Amber Coyne North Ridgeville OH 1920 39 237 54:53.5 57:02.6 8:51/M
10 Erica McClurkin Fairview Park OH 1895 38 243 55:05.8 55:38.4 8:53/M
11 Jennifer Varhola Sheffield Village OH 9671 37 277 56:12.7 58:19.9 9:04/M
12 Sarah Phillips Chesterland OH 1569 37 310 57:14.5 57:53.6 9:14/M
13 Lauren Brister Shaker Heights OH 1625 36 320 57:23.5 58:44.8 9:15/M
14 Katie Swarts Kent OH 9652 36 360 58:40.0 59:20.8 9:28/M
15 Janelle Massaro Lakewood OH 1824 35 366 58:55.6 1:00:24.9 9:30/M
16 Lori May Northfield OH 3945 37 377 59:04.1 1:01:03.6 9:32/M
17 Allison Kase Willoughby OH 1761 38 380 59:10.2 1:00:20.9 9:33/M
18 Jennifer Jackson Cleveland OH 1586 39 385 59:22.3 59:55.0 9:35/M
19 Jamie Smith Mentor OH 9639 35 399 59:51.4 1:00:07.6 9:39/M
20 Stephanie Stockman Mentor OH 3420 35 404 59:59.1 1:00:15.5 9:40/M
21 Christine Makselan North Ridgeville OH 9560 38 407 1:00:07.5 1:02:14.0 9:42/M
22 Carol Beck Brunswick OH 1662 39 415 1:00:25.9 1:03:53.7 9:45/M
23 Christine O’Connor Cleveland OH 9598 39 416 1:00:26.5 1:01:07.3 9:45/M
24 Tiffany Hollo Parma OH 3522 36 429 1:01:01.1 1:02:51.5 9:50/M
25 Eboni Porter Cleveland OH 9616 36 432 1:01:14.7 1:02:20.6 9:53/M
26 April Palmer Elyria OH 1764 39 444 1:01:35.5 1:04:44.8 9:56/M
27 Becky Kaloczi Clevelandparma OH 3995 39 445 1:01:35.7 1:02:48.2 9:56/M
28 Denise Curtis North Ridgeville OH 1923 38 448 1:01:44.6 1:04:05.4 9:57/M
29 Amy Kleps Austinburg OH 9531 38 456 1:02:02.4 1:05:18.8 10:00/M
30 Andrea Saracusa Lakewood OH 1826 39 460 1:02:07.3 1:03:27.5 10:01/M
31 Stacy Cislo Amherst OH 1727 36 462 1:02:14.6 1:03:16.4 10:02/M
32 Laura Green Brunswick OH 3528 36 472 1:02:26.1 1:04:47.0 10:04/M
33 Sarah Ronis Cleveland OH 1585 35 483 1:02:48.3 1:04:41.9 10:08/M
34 Beth Bhatia Hudson OH 3984 36 498 1:03:03.4 1:03:44.4 10:10/M
35 Kristy Detweiler Middlefield OH 1940 37 500 1:03:06.5 1:05:05.3 10:11/M
36 Gina Kubec Northfield OH 3965 39 533 1:04:34.6 1:07:32.1 10:25/M
37 Julie Sciarrino Macedonia OH 3939 39 535 1:04:34.9 1:07:32.2 10:25/M
38 Gina Risaliti Huron OH 9622 37 547 1:04:52.6 1:05:54.1 10:28/M
39 Gabrielle Parkin Cleveland OH 1621 37 557 1:05:23.1 1:07:15.2 10:33/M
40 Heather Harmon Painesville OH 1762 37 597 1:07:52.2 1:09:02.8 10:57/M
41 Andrea Buczak Cleveland OH 1687 35 601 1:08:14.8 1:09:51.2 11:00/M
42 Liz Bernal Cleveland OH 1628 35 605 1:08:35.2 1:10:24.3 11:04/M
43 Michelle Iosue Willoughby OH 3991 37 610 1:08:49.6 1:10:51.5 11:06/M
44 Corey Kalchert Akron OH 3960 36 612 1:08:57.1 1:11:00.8 11:07/M
45 Heather Adaniya Fairview PA 1643 39 624 1:09:31.9 1:13:10.6 11:13/M
46 Allyson Kitchens Lakewood OH 1751 35 654 1:11:31.9 1:12:45.9 11:32/M
47 Maggie Williams Willoughby OH 9690 38 693 1:16:44.1 1:19:42.9 12:23/M
48 Rebecca Fulop Oberlin OH 1746 35 694 1:17:05.2 1:18:18.9 12:26/M
49 Christina Campana Medina OH 3489 35 706 1:18:49.9 1:20:56.7 12:43/M
50 Christin Eland Tallmadge OH 3910 36 711 1:20:51.0 1:23:03.8 13:02/M
51 Caille Taylor Fairview Park OH 9657 36 732 1:27:00.1 1:30:14.6 14:02/M
52 Lisa Montgomery Avon OH 1877 38 739 1:33:11.8 1:34:29.8 15:02/M
Top

Male 40 to 44

Record: Brian Daniels – Year: 2015 – Time: 38:22.3

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Amani Mende North Royalton OH 3480 40 24 42:47.2 42:53.5 6:54/M
2 Scott Sabol Lakewood OH 1867 42 25 42:54.4 42:59.1 6:55/M
3 Matthew Koerner New Albany OH 9829 42 39 44:05.0 44:08.1 7:07/M
4 Mark Owens Rocky River OH 9604 40 42 44:41.2 44:48.7 7:12/M
5 Terrence Urig Brookpark OH 9669 40 44 44:44.2 44:53.7 7:13/M
6 Josh Snyder Milan OH 1775 41 55 45:36.1 45:45.9 7:21/M
7 Patrick McGinty Lakewood OH 1903 40 57 45:40.4 45:40.4 7:22/M
8 Brian Meldrum Westlake OH 9578 40 58 45:47.8 46:07.5 7:23/M
9 Tim Peck Lakewood OH 1900 44 64 46:38.9 46:59.8 7:31/M
10 Thomas Obrock Cleveland Heights OH 1791 40 72 47:15.4 47:36.6 7:37/M
11 Ken Barhoover Northfield OH 3966 43 95 48:37.5 50:12.3 7:50/M
12 Timothy Adelman Kent OH 3917 41 107 49:08.7 51:05.3 7:55/M
13 Shawn Meixelberger Cortland OH 9577 42 122 50:04.6 51:48.4 8:05/M
14 Martin Neary Chesterland OH 1568 40 130 50:17.9 50:55.8 8:07/M
15 Jon Ginter Rocky River OH 9804 40 183 52:53.4 56:30.5 8:32/M
16 Mark Pantea Akron OH 9607 42 188 53:08.8 53:50.6 8:34/M
17 Jeff Lambert-Shemo Lakewood OH 9805 43 190 53:10.8 53:36.5 8:35/M
18 Jason Oblander Orange Village OH 1602 42 192 53:13.0 53:38.4 8:35/M
19 Sean Vogley Cleveland OH 9675 42 204 53:31.6 55:10.5 8:38/M
20 Adam Sarka Twinsburg OH 3937 42 213 53:47.1 54:47.9 8:40/M
21 Craig Wightman Sheffield Village OH 9687 44 221 54:11.7 56:18.4 8:44/M
22 Mike Makselan North Ridgeville OH 9561 41 229 54:31.6 56:35.7 8:48/M
23 Neil McEntaggart Beachwood OH 9568 41 240 55:01.2 58:04.6 8:52/M
24 Bryan Balla Cuyahoga Falls OH 1655 44 269 56:00.7 57:57.4 9:02/M
25 Brad Holton Bedford OH 3889 44 297 56:53.3 58:27.9 9:10/M
26 Mario Sandora Willoughby OH 1760 42 302 56:59.0 58:10.5 9:11/M
27 Jeremy Naab Cleveland OH 1894 40 319 57:22.6 58:58.1 9:15/M
28 Todd McCann Cleveland OH 3434 44 345 58:14.9 58:34.7 9:24/M
29 Joel Beil Kent OH 3914 42 362 58:41.8 59:07.1 9:28/M
30 Charles Lonergan Euclid OH 3412 43 439 1:01:27.5 1:03:07.1 9:55/M
31 Jeff Dieterich Cleveland OH 1942 44 459 1:02:05.6 1:04:53.1 10:01/M
32 Joseph Figula Elyria OH 1897 40 566 1:05:54.0 1:09:00.3 10:38/M
33 Matt Holstein Norwalk OH 1823 40 646 1:10:47.7 1:12:08.5 11:25/M
34 Chuck Morrison Akron OH 9585 43 670 1:14:01.0 1:16:34.6 11:56/M
35 Chad Allison Cleveland OH 1645 40 688 1:16:10.5 1:17:09.0 12:17/M
36 James Hopkins III Euclid OH 3890 41 698 1:17:18.9 1:19:14.8 12:28/M
Top

Female 40 to 44

Record: Jacquie Glatzer – Year: 2016 – Time: 45:52.6

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Janet Winslow Elyria OH 1715 44 61 46:08.2 46:16.3 7:26/M
2 Jen Yonally Streetsboro OH 9794 40 97 48:45.0 49:19.6 7:52/M
3 Staci Probst Wadsworth OH 9617 42 101 49:00.7 49:50.4 7:54/M
4 Brigit Inks Olmsted Falls OH 3898 43 141 50:45.4 51:01.1 8:11/M
5 Jennifer Sanford Streetsboro OH 3909 40 143 50:57.2 51:26.2 8:13/M
6 Angela Douglas Westlake OH 1701 41 153 51:24.1 51:46.1 8:17/M
7 Kristi Nowakowski Richfield OH 3950 40 193 53:18.5 54:21.2 8:36/M
8 Adrienna Frazer Akron OH 3862 41 210 53:41.4 54:16.3 8:40/M
9 Cynthia Peck Lakewood OH 1899 44 257 55:25.8 55:47.9 8:56/M
10 Megan Hylton Lakewood OH 3895 42 266 55:47.6 56:54.8 9:00/M
11 Julie Kenny Westlake OH 9525 43 290 56:38.7 59:43.6 9:08/M
12 Toni Neary Chesterland OH 1567 41 312 57:14.7 57:53.9 9:14/M
13 Renee Kroto Concord Twp OH 9536 43 324 57:35.1 59:42.1 9:17/M
14 Valeri Audino North Royalton OH 1649 43 374 59:02.6 59:29.7 9:31/M
15 Aaron Coleman Bedford OH 3946 40 378 59:04.6 1:01:03.9 9:32/M
16 Emily Zoscak Olmsted Falls OH 3443 40 391 59:32.6 1:00:10.3 9:36/M
17 Jennifer Fischer Brook Park OH 3529 43 394 59:37.3 1:00:11.6 9:37/M
18 Janet Nabring-Stager Lakewood OH 9594 43 395 59:41.1 1:01:26.4 9:38/M
19 Stacy Wicinski Cleveland OH 9686 41 401 59:52.0 1:00:27.2 9:39/M
20 Stacy Sabbagh Highland Heights OH 9627 42 405 1:00:07.0 1:00:50.8 9:42/M
21 Jessica Schmidt Brunswick OH 9630 42 414 1:00:25.3 1:03:54.2 9:45/M
22 Renee Kirlough Valley City OH 3431 44 418 1:00:30.2 1:02:45.6 9:45/M
23 Alyssa Danchuk Cleveland OH 3508 40 426 1:00:57.2 1:01:55.8 9:50/M
24 Karen Maddox Strongsville OH 3446 42 442 1:01:32.9 1:04:16.6 9:55/M
25 Erin Kinser Amherst OH 1726 40 463 1:02:14.7 1:03:16.3 10:02/M
26 Meg Conn Shaker Hts OH 1916 44 464 1:02:15.4 1:03:56.9 10:02/M
27 Marcie Sandine Cleveland OH 3516 41 511 1:03:40.0 1:05:11.0 10:16/M
28 Monica Balyer Cleveland OH 3517 40 512 1:03:40.1 1:05:11.0 10:16/M
29 Laura Bender Olmsted Falls OH 1795 41 513 1:03:44.9 1:05:06.7 10:17/M
30 Abbey Blair Rocky River OH 1669 40 540 1:04:43.6 1:06:04.7 10:26/M
31 Christina Gary Stow OH 3976 41 541 1:04:47.6 1:06:26.0 10:27/M
32 Dawn Corrigan Independence OH 3915 43 550 1:04:59.4 1:08:16.7 10:29/M
33 Nichole McCroskey Euclid OH 9567 41 560 1:05:32.2 1:06:08.2 10:34/M
34 Tamara Figula Elyria OH 1863 42 568 1:05:56.3 1:09:02.4 10:38/M
35 Emily Congrove Stow OH 1914 43 574 1:06:12.2 1:07:27.3 10:41/M
36 Gretchen Eigenbrod Cleveland OH 1886 42 576 1:06:15.4 1:07:13.7 10:41/M
37 Pamela Snyder Milan OH 1774 41 608 1:08:41.5 1:09:58.5 11:05/M
38 Jennifer Torres Sandusky OH 9663 43 609 1:08:48.4 1:09:49.9 11:06/M
39 Karen Linden Avon OH 9547 44 615 1:09:12.9 1:10:34.6 11:10/M
40 Julie Aultman Kent OH 3913 42 628 1:09:48.9 1:10:31.4 11:15/M
41 Eleni Vosicky Willoughby OH 9676 40 630 1:10:04.1 1:10:55.0 11:18/M
42 Colleen Mudore Avon OH 1831 43 632 1:10:05.8 1:13:44.0 11:18/M
43 Anne Rex Willoughby OH 9620 43 633 1:10:06.2 1:10:56.7 11:18/M
44 Stephanie Dougan North Ridgeville OH 1787 42 634 1:10:17.5 1:12:24.7 11:20/M
45 Heather Barber Norwalk OH 1822 42 637 1:10:24.4 1:11:41.1 11:21/M
46 R Green Chagrin Falls OH 3873 44 651 1:11:21.9 1:13:16.9 11:30/M
47 Leanne Shott Alexandria VA 1819 43 658 1:11:53.1 1:13:49.6 11:36/M
48 Dana Herro Tallmadge OH 3885 40 665 1:13:03.5 1:15:01.2 11:47/M
49 Angela Jolliffe Independence OH 3916 43 671 1:14:16.6 1:17:35.5 11:59/M
50 Rochelle Yurick Akron OH 9697 43 683 1:15:57.5 1:18:47.3 12:15/M
51 Vivian Chiu New York NY 1906 44 717 1:22:54.9 1:25:06.0 13:22/M
52 Allison Foye Burton OH 1636 41 721 1:23:35.7 1:26:14.5 13:29/M
53 Tara Ramos Lorain OH 1803 40 723 1:23:51.0 1:25:09.7 13:31/M
54 Angela Yuko Lakewood OH 9809 41 740 1:34:00.9 1:36:39.6 15:10/M
Top

Male 45 to 49

Record: Jeffrey Day – Year: 2016 – Time: 36:10.3

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Jason Lehrer Sandusky OH 1776 45 6 39:56.3 40:05.6 6:26/M
2 Alejandro Maldonado Washington DC 1758 48 9 40:19.7 40:23.1 6:30/M
3 Jason Conn Shaker Hts OH 1915 46 20 42:09.0 42:13.3 6:48/M
4 Dave Gudat Cleveland OH 3951 48 30 43:30.0 44:22.5 7:01/M
5 Adam Pierce Cleveland OH 9613 45 34 43:34.1 43:44.7 7:02/M
6 Dominic Musarra Cleveland OH 9592 46 36 43:53.0 43:55.7 7:05/M
7 Mark Woller North Ridgeville OH 1809 49 38 44:01.9 44:06.9 7:06/M
8 Jason Sussman Avon OH 1739 45 52 45:26.8 45:51.0 7:20/M
9 Paul Archer Elyria OH 1790 47 63 46:17.6 46:26.6 7:28/M
10 Mark Davis Shaker Heights OH 1932 45 69 47:03.7 47:35.7 7:35/M
11 Kevin Fulmer Painesville OH 3406 47 70 47:09.5 48:41.0 7:36/M
12 Jeff Belfiore Twinsburg OH 3934 46 83 47:48.6 48:01.0 7:43/M
13 Brent Cale Pickerington OH 1693 47 120 49:53.1 50:19.4 8:03/M
14 George Squirek Cleveland OH 9645 46 138 50:34.3 50:56.3 8:09/M
15 Patrick Lang Cleveland OH 9544 45 156 51:26.5 51:40.7 8:18/M
16 Keith Geary Brunswick OH 3867 46 162 51:49.6 52:58.9 8:21/M
17 Kevin Landis Lorain OH 1783 49 184 52:55.9 53:04.6 8:32/M
18 Gary Uveges Parma OH 3430 48 208 53:38.7 54:15.7 8:39/M
19 Groovy Forster Parma OH 3859 45 241 55:01.4 1:00:05.7 8:52/M
20 Robert Bzdafka Northfield OH 3989 49 271 56:05.3 58:30.9 9:03/M
21 Brian Smith Rocky River OH 9830 45 330 57:47.3 1:01:16.9 9:19/M
22 Trevor Loe Avon Lake OH 9551 45 334 57:50.3 58:12.6 9:20/M
23 Jay Kreilach Avon Lake OH 3972 47 361 58:41.3 1:00:04.0 9:28/M
24 Steve Shenk Euclid OH 1611 47 384 59:17.9 1:02:06.0 9:34/M
25 Dave Metlicka Cleveland OH 1891 49 400 59:51.4 1:00:58.5 9:39/M
26 Patrick Goetz Avon OH 1892 45 524 1:04:11.6 1:07:20.9 10:21/M
27 Eric Palmer Elyria OH 1765 45 532 1:04:33.9 1:07:53.7 10:25/M
28 Ted Delancey Cleveland OH 1936 46 545 1:04:50.7 1:08:00.5 10:27/M
29 Scott Eigenbrod Cleveland OH 1887 49 554 1:05:19.9 1:06:17.9 10:32/M
30 James Young Parma OH 9801 47 573 1:06:08.5 1:08:22.9 10:40/M
31 Jeremy Aufderheide Chardon OH 1589 47 578 1:06:26.0 1:09:33.0 10:43/M
32 Sean Looney Royal Oak MI 9553 46 591 1:07:19.2 1:08:42.5 10:51/M
33 Andy Marton Parma OH 9807 46 669 1:13:55.6 1:16:11.9 11:55/M
34 David Shott Brecksville OH 1820 46 700 1:17:25.6 1:19:23.2 12:29/M
35 Charles Cummings Euclid OH 1597 47 738 1:32:12.2 1:34:57.1 14:52/M
Top

Female 45 to 49

Record: Mina Chercourt – Year: 2016 – Time: 44:08.8

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 L Payne Cleveland OH 1805 46 89 48:12.1 48:21.0 7:46/M
2 Kris Cale Pickerington OH 1696 47 147 51:08.7 51:33.1 8:15/M
3 Dorothy Canepari Parma OH 3524 45 209 53:40.3 54:13.3 8:39/M
4 Michelle Archer Elyria OH 1789 45 214 53:49.5 54:11.5 8:41/M
5 Nancy Richter Cleveland OH 1756 49 217 53:51.7 56:49.4 8:41/M
6 Laura Lytle Farmdale OH 3471 48 232 54:39.4 55:26.9 8:49/M
7 Lydia Montalvo Broadview Heights OH 3986 49 246 55:09.9 57:33.2 8:54/M
8 Rebecca Krumhansl Fairview Park OH 9537 49 325 57:36.4 58:20.7 9:17/M
9 Cynthia Pineiro Sheffield Lake OH 1788 46 340 58:05.8 1:00:13.0 9:22/M
10 Patricia Taylor Brunswick OH 3481 48 348 58:17.2 1:00:34.1 9:24/M
11 Christine Reinhart Olmsted Falls OH 1833 47 381 59:15.3 1:01:17.9 9:33/M
12 Donna White Hinckley OH 9685 46 420 1:00:33.1 1:01:37.9 9:46/M
13 Laura Vozar Medina OH 3433 45 421 1:00:36.1 1:02:51.7 9:46/M
14 Carla Belfiore Twinsburg OH 3933 47 422 1:00:41.7 1:01:01.7 9:47/M
15 Ashley Cagle Port Clinton OH 1704 46 441 1:01:32.3 1:02:13.6 9:55/M
16 Doris Malinowski Cleveland OH 1752 49 495 1:03:01.2 1:04:10.2 10:10/M
17 Amy McCracken Tallmadge OH 9566 46 509 1:03:32.8 1:05:27.9 10:15/M
18 Tracy Vidnovic Canonsburg PA 9674 47 517 1:03:54.1 1:06:18.9 10:18/M
19 Laura Ryder Strongsville OH 3484 46 518 1:03:54.6 1:06:42.2 10:18/M
20 Robin Murray Wakeman OH 1741 48 519 1:03:55.3 1:05:36.5 10:19/M
21 Jennifer Healey Strongsville OH 3485 45 527 1:04:14.5 1:07:02.5 10:22/M
22 Lori Baum Sandusky OH 1660 49 548 1:04:53.7 1:05:55.1 10:28/M
23 Michelle Merrill Lakewood OH 1818 47 577 1:06:22.4 1:08:19.3 10:42/M
24 Lucky Tisch Munroe Falls OH 9662 46 581 1:06:34.7 1:07:08.8 10:44/M
25 Tracey Kosunick Rocky River OH 9810 47 607 1:08:36.1 1:11:18.1 11:04/M
26 Brenda Hume Twinsburg OH 3929 46 616 1:09:20.4 1:09:54.3 11:11/M
27 Kay Young Parma OH 9802 47 648 1:11:12.2 1:13:25.4 11:29/M
28 Beth Crea Chagrin Falls OH 1564 49 652 1:11:25.2 1:12:38.9 11:31/M
29 Laura Perkowski North Ridgeville OH 1844 48 653 1:11:31.0 1:12:46.2 11:32/M
30 Amie Gabel Stow OH 3918 49 664 1:13:03.1 1:15:01.8 11:47/M
31 Carrie Mieser Cleveland OH 1859 46 676 1:15:39.3 1:16:54.9 12:12/M
32 Vicki Goodrich Gates Mills OH 1588 48 677 1:15:46.9 1:18:12.2 12:13/M
33 Julie Partin Olmsted Falls OH 1709 48 682 1:15:56.3 1:19:32.1 12:15/M
34 Heidi Looney Royal Oak MI 9552 48 709 1:19:25.6 1:20:49.0 12:49/M
35 Tina Meade North Ridgeville OH 1830 45 714 1:22:32.3 1:24:52.9 13:19/M
36 Linda Clemens Cleveland OH 1911 48 742 1:35:06.2 1:36:44.4 15:20/M
Top

Male 50 to 54

Record: Mike Ryan – Year: 2016 – Time: 36:24.1

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Brent Tisch Munroe Falls OH 9661 50 17 42:01.3 42:03.4 6:47/M
2 Philip Manning Shaker Hts OH 9822 54 45 44:53.2 44:59.1 7:14/M
3 Michael Pellechia North Royalton OH 3415 54 50 45:17.2 45:33.5 7:18/M
4 Matthew Yetter Lakewood OH 1717 52 62 46:15.5 46:19.2 7:28/M
5 Daniel McMillin Aurora OH 9572 50 77 47:37.3 48:00.3 7:41/M
6 Jim Stepanek Aurora OH 1616 53 86 47:58.9 48:34.7 7:44/M
7 Ed Greenlee Brecksville OH 3955 54 93 48:29.6 48:47.0 7:49/M
8 Brian Russo Broadview Heights OH 9626 50 105 49:08.2 49:31.2 7:55/M
9 Mike Lang Apo AE 9543 53 134 50:20.6 50:34.8 8:07/M
10 Jim Presot Independence OH 3956 52 169 52:01.8 52:18.6 8:23/M
11 Andrew Sickle Brecksville OH 3978 50 177 52:28.6 52:59.0 8:28/M
12 Rick Rice Avon OH 1729 53 206 53:37.1 54:35.1 8:39/M
13 Kevin Bittle Avon OH 1850 51 220 54:05.5 55:18.5 8:43/M
14 Michael Morgan Independence OH 9584 53 224 54:18.8 54:50.5 8:45/M
15 Terry Walsh Strongsville OH 3512 52 234 54:43.2 57:39.2 8:50/M
16 Gary Weiss Cleveland OH 9683 50 250 55:11.6 55:32.8 8:54/M
17 Geoff Mince Medina OH 3505 53 256 55:25.5 55:58.8 8:56/M
18 Steven Sumner Brunswick OH 3424 52 263 55:40.3 55:55.0 8:59/M
19 Robert Ritossa Willoughby OH 3417 50 275 56:11.4 58:03.4 9:04/M
20 Joe Pfeiffer Canton OH 9611 50 278 56:13.9 57:12.3 9:04/M
21 Laz Jakab Brunswick OH 3465 54 284 56:27.7 58:17.0 9:06/M
22 David Smalley Westlake OH 1901 53 293 56:46.5 57:54.9 9:09/M
23 Steven Davis Cuyahoga Falls OH 1934 52 305 57:05.3 57:36.9 9:12/M
24 Keith Belanger Sheffield Lake OH 1852 51 317 57:19.7 57:38.5 9:15/M
25 Bruce Sampsel Chagrin Falls OH 1615 54 326 57:36.7 58:12.7 9:17/M
26 Steven Yoo Bay Village OH 1732 54 327 57:38.4 58:38.0 9:18/M
27 Michael Jones Toledo OH 3993 51 331 57:47.7 57:54.1 9:19/M
28 George Willard Willoughby OH 3422 54 344 58:09.3 59:55.3 9:23/M
29 James Koney Avon Lake OH 1784 54 349 58:17.8 58:39.2 9:24/M
30 Brian Sandefur Elyria OH 1801 51 357 58:30.1 59:30.6 9:26/M
31 Mike Laheta Broadview Heights OH 3931 54 387 59:25.5 1:02:02.1 9:35/M
32 Norman Lease Wellington OH 3964 53 396 59:47.2 1:01:35.9 9:39/M
33 John Yelsik North Olmsted OH 9695 53 419 1:00:30.3 1:02:37.4 9:45/M
34 Stephen Mikolaj Clevelandland OH 1759 52 424 1:00:43.2 1:03:36.1 9:48/M
35 Rich Bencivengo North Olmsted OH 1808 51 434 1:01:17.0 1:01:53.5 9:53/M
36 Kent Taylor Chagrin Falls OH 1600 52 443 1:01:33.0 1:04:02.8 9:56/M
37 Brian Loveland Strongsville OH 3447 54 488 1:02:56.0 1:03:55.5 10:09/M
38 Bill Wagner Fairview Park OH 1862 51 561 1:05:35.1 1:06:43.2 10:35/M
Top

Female 50 to 54

Record: Dianne Laheta – Year: 2016 – Time: 46:18.5

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Allison Carson Solon OH 1698 54 142 50:55.1 51:17.2 8:13/M
2 Jennifer Yoo Bay Village OH 1731 53 187 53:07.5 54:07.3 8:34/M
3 Debbie Walker North Ridgeville OH 3941 53 212 53:47.0 55:16.0 8:40/M
4 Anette Karlsson Cleveland OH 3997 54 265 55:46.2 56:05.3 9:00/M
5 Katherine Zamborsky Broadview Heights OH 9698 54 316 57:19.7 57:25.9 9:15/M
6 Linda Cianciolo Rocky River OH 1812 51 333 57:50.2 58:12.0 9:20/M
7 Molly Berg Rocky River OH 1847 52 343 58:09.3 59:01.5 9:23/M
8 Cindi Trubach Lorain OH 9818 53 389 59:27.8 1:01:35.7 9:35/M
9 Mary Kotnik Sagamore Hills OH 9826 52 393 59:35.4 1:00:45.0 9:37/M
10 Kristi Coyne Sagamore Hills OH 3932 50 423 1:00:42.2 1:01:02.1 9:47/M
11 Ellen Budd Stow OH 1688 50 458 1:02:05.0 1:03:19.1 10:01/M
12 Julia Riley Aurora OH 3940 54 481 1:02:43.3 1:04:37.1 10:07/M
13 Lisa Burnham Stow OH 3975 54 542 1:04:48.0 1:06:25.9 10:27/M
14 Denise Shelton Bay Village OH 1724 53 559 1:05:29.3 1:08:17.5 10:34/M
15 Jeannie Thornburg Cuyahoga Falls OH 9659 50 587 1:07:14.8 1:10:45.4 10:51/M
16 Dolly Conductor Macedonia OH 3919 50 598 1:07:58.2 1:11:13.1 10:58/M
17 Yvonne Polverine Middlefield OH 9615 50 639 1:10:27.5 1:13:37.5 11:22/M
18 Theresa Kearns Lakewood OH 1786 53 644 1:10:44.1 1:10:57.7 11:25/M
19 Michelle Carrick Cleveland OH 3510 51 678 1:15:47.3 1:18:56.8 12:13/M
20 Jan Taylor Chagrin Falls OH 1599 50 684 1:16:04.7 1:18:34.0 12:16/M
21 Kimberly Goins Euclid OH 1638 51 687 1:16:09.7 1:18:38.4 12:17/M
22 Stacy Lease Wellington OH 3963 53 696 1:17:08.8 1:18:58.1 12:26/M
23 Holly Vennetti Westlake OH 1890 54 701 1:17:39.6 1:18:10.4 12:31/M
24 Mia Small Bedford OH 1640 50 731 1:25:34.2 1:27:23.2 13:48/M
25 Katherine Pasalis Rocky River OH 1902 53 751 2:01:05.9 2:04:42.3 19:32/M
Top

Male 55 to 59

Record: Mike Boyer – Year: 2016 – Time: 40:56.2

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Mark Whitham Solon OH 9824 57 28 43:19.5 43:22.3 6:59/M
2 John Pavlick Brunswick OH 9610 56 31 43:31.6 43:35.6 7:01/M
3 Mark Oster North Ridgeville OH 9603 58 32 43:33.0 43:52.2 7:01/M
4 Neil Dostal Cleveland OH 1944 56 40 44:14.4 44:17.6 7:08/M
5 Joseph Vishey Cleveland OH 1617 55 53 45:31.4 45:34.8 7:20/M
6 Mike Madison North Olmsted OH 1779 57 88 48:07.1 48:28.7 7:46/M
7 Mitch Kokish Eastlake OH 1596 59 99 48:54.2 49:05.2 7:53/M
8 Mark Costello Huron OH 1919 58 106 49:08.6 49:27.6 7:55/M
9 Dan Riley Avon Lake OH 9621 56 114 49:33.7 50:34.9 8:00/M
10 Bill Cagle Port Clinton OH 1705 56 132 50:20.0 51:01.6 8:07/M
11 Walt Geary Westlake OH 1716 59 133 50:20.5 53:17.6 8:07/M
12 Patrick McTaggart Cleveland OH 3527 56 155 51:26.5 53:31.0 8:18/M
13 Ed Linsky Newbury OH 3425 55 178 52:29.3 52:50.4 8:28/M
14 Kevin Mooren Parma OH 3473 55 186 53:05.1 53:36.4 8:34/M
15 Richard Golan Cuyahoga Falls OH 3935 55 196 53:25.6 54:12.4 8:37/M
16 Ken Kriz Parma OH 9535 59 202 53:30.4 53:39.4 8:38/M
17 Terry Spisak Rrocky River OH 9644 56 268 56:00.0 56:22.1 9:02/M
18 Ronald Mirka North Royalton OH 3460 56 372 59:02.2 1:00:29.5 9:31/M
19 Brad Gubser Broadview Heights OH 3494 56 397 59:48.4 1:00:20.8 9:39/M
20 Jim Wojtkun North Olmsted OH 1880 58 465 1:02:18.2 1:03:05.0 10:03/M
21 Robert Shelton Bay Village OH 1723 59 526 1:04:13.7 1:07:02.4 10:21/M
22 Tom Segatta Akron OH 3455 56 582 1:06:55.8 1:08:55.9 10:48/M
23 Dwayne Knee Chardon OH 9532 55 627 1:09:44.1 1:13:21.3 11:15/M
24 James Crawford Lakewood OH 1785 55 645 1:10:44.5 1:10:57.5 11:25/M
25 Roger Dubose Cleveland OH 3403 56 707 1:19:22.1 1:20:46.0 12:48/M
Top

Female 55 to 59

Record: Dianne Laheta – Year: 2017 – Time: 45:00.8 – New Record!

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Dianne Laheta Broadview Heightsa OH 3930 55 48 45:00.8 45:11.0 7:15/M
2 Tammy Wilson-Rice Brookpark OH 3515 57 166 52:00.3 52:11.6 8:23/M
3 Jennifer Madercic Cleveland OH 3427 56 226 54:22.5 54:59.7 8:46/M
4 Mary Goubeaux Eaton OH 3985 59 267 55:51.3 56:29.7 9:00/M
5 Terri Mlckovsky Fairlawn OH 3952 59 486 1:02:50.9 1:04:00.2 10:08/M
6 Sharon Zeck Parma OH 3426 55 515 1:03:51.7 1:04:29.9 10:18/M
7 Jackie Mazzola Cleveland OH 3513 55 539 1:04:41.4 1:04:59.3 10:26/M
8 Kathleen Baker North Royalton OH 3440 58 553 1:05:06.9 1:07:51.1 10:30/M
9 Joyce Piteo Chagrin Falls OH 1624 56 613 1:09:04.6 1:11:21.4 11:08/M
10 Melinda Schlessel Lyndhurst OH 1576 58 661 1:12:42.2 1:14:36.3 11:44/M
11 Carol Quillin Bay Village OH 1875 58 702 1:18:12.2 1:21:30.5 12:37/M
12 Linda Dubose Cleveland OH 3402 55 708 1:19:22.4 1:20:46.1 12:48/M
13 Lyn Fox North Olmsted OH 1817 55 724 1:24:25.8 1:25:40.9 13:37/M
14 Bonnie Hughes Akron OH 3912 59 743 1:35:45.7 1:37:13.8 15:27/M
15 Brynette Birmingham Mantua OH 3971 57 750 1:44:47.3 1:45:43.4 16:54/M
Top

Male 60 to 64

Record: Bill Long – Year: 2016 – Time: 39:58.3

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Mark Spencer Brecksville OH 9643 62 180 52:42.5 52:54.9 8:30/M
2 Rich Gibbs Chagrin Falls OH 1578 62 238 54:56.3 55:37.5 8:52/M
3 Al Wittmann Concord Township OH 9693 64 248 55:10.2 55:41.7 8:54/M
4 Terry Specht Indianapolis IN 3953 63 279 56:15.5 57:23.8 9:04/M
5 Jerry Huber Cleveland OH 3892 64 287 56:37.6 57:37.0 9:08/M
6 Bill Reagan Harlingen TX 9619 61 337 58:01.9 58:20.4 9:21/M
7 Steven Streitel Brecksville OH 9651 63 359 58:36.1 59:02.4 9:27/M
8 Peter Hughes Akron OH 3911 60 744 1:35:46.4 1:37:14.2 15:27/M
Top

Female 60 to 64

Record: Nena Moskwa – Year: 2016 – Time: 1:02:36.3

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Tami Murray Sandusky OH 1711 62 487 1:02:53.9 1:03:59.6 10:09/M
2 Liz Welborn North Ridgeville OH 1814 62 647 1:11:11.4 1:12:17.9 11:29/M
3 Jennifer Bassett Windsor OH 1658 61 690 1:16:14.0 1:19:32.6 12:18/M
4 Peggy Jedlinski Parma OH 1637 61 728 1:25:13.6 1:27:41.9 13:45/M
Top

Male 65 and Over

Record: Larry Simonetti – Year: 2016 – Time: 49:37.6

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Larry Simonetti Akron OH 9637 68 117 49:50.6 50:01.3 8:02/M
2 Ron Welborn North Ridgeville OH 1813 70 131 50:18.6 50:42.0 8:07/M
3 Leonard Lieberman Cleveland Heights OH 1580 68 201 53:30.3 53:43.6 8:38/M
4 Pat Hammond Mentor OH 1579 66 318 57:21.6 1:02:23.0 9:15/M
5 Andrew Szabo Morton PA 9653 66 450 1:01:48.2 1:04:34.7 9:58/M
6 Joe Komperda Cleveland OH 1587 67 461 1:02:12.2 1:02:44.9 10:02/M
7 Bill Klausman Hudson OH 3928 75 521 1:04:07.3 1:04:41.8 10:20/M
8 Blair Roberts North Andover MA 1630 65 640 1:10:30.0 1:11:39.5 11:22/M
9 Jim Turpin Avon OH 1773 69 650 1:11:21.1 1:13:14.2 11:30/M
10 Daniel Peters Independence OH 3948 68 668 1:13:40.2 1:16:59.6 11:53/M
11 Jim Burke Willowick OH 9823 67 672 1:14:33.2 1:14:57.1 12:01/M
12 Harley Gheen Northfield Ctr OH 3921 78 733 1:27:27.7 1:29:11.8 14:06/M
Top

Female 65 and Over

Record: Cindy Wildman – Year: 2017 – Time: 59:00.4 – New Record!

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Cindy Wildman South Euclid OH 1603 65 369 59:00.4 1:00:52.6 9:31/M
2 Jeanne Sikorski North Ridgeville OH 1816 71 478 1:02:38.2 1:04:49.2 10:06/M
3 Caren Jacobson North Andover MA 1632 65 675 1:15:27.3 1:16:38.7 12:10/M
4 Carol Rosen Cleveland OH 1633 66 729 1:25:31.5 1:28:00.3 13:48/M